Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

Radio CB legalne, ale trzeba używać go z głową

21.06.2015 11:28 | 2 komentarze | ska

Do niedawna kierowcy nie mieli pewności, czy za używanie CB radia nie dostaną mandatu. Według Komendy Głównej Policji, ustawa Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie zabrania korzystania z telefonów, nie z CB.

Radio CB legalne, ale trzeba używać go z głową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dorota Kuczera pracuje w Rybniku. Choć nie jest zawodowym kierowcą, w swoim samochodzie często używa radia CB, np. by dowiedzieć się co dzieje się na drogach. – To bardzo pomocne. Kierowcy informują się wzajemnie o zagrożeniach i utrudnieniach ruchu. Do niedawna nie miałam pewności, czy za używanie CB podczas jazdy nie dostanę mandatu. Teraz zostało to uregulowane prawnie i bez obaw mogę korzystać z radia podczas jazdy – mówi rybniczanka. Jak podkreślają sprzedawcy, doprecyzowanie przepisów nie zwiększyło popytu na CB. – Nie odczuwamy jakiegoś zwiększonego ruchu, jednak teraz na pewno kierowcy mogą czuć się pewnie. Wcześniej jednak również staliśmy na stanowisku, że CB to nie komórka i nie powinno się za to karać – mówi pan Andrzej, sprzedawca w jednym z rybnickich sklepów. Jak podkreślają policjanci, według KGP CB radio jednoznacznie trzeba rozróżnić z telefonem. – W związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie korzystania z radia CB podczas kierowania pojazdem, Komenda Główna Policji informuje, że aktualnie obowiązujące uregulowania prawne w tym zakresie, nie zabraniają korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych typu CB radio – informuje Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Zachowaj ostrożność

W ustawie Prawo o ruchu drogowym (art. 45 ust. 2 pkt 1) czytamy, że kierującemu pojazdem zabrania się podczas jazdy korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. – Biuro Prawne KGP przedstawiło pogląd, z którego wynika iż przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności – wyjaśnia Aleksandra Nowara.

Miej przy sobie dokumenty

Warto dodać, że w przypadku wątpliwości policjanta co do spełnienia wymogów formalnych przez CB, może on chcieć zweryfikować, czy parametry urządzenia są zgodne z polskimi przepisami. Choć nie jest to obligatoryjne, warto więc mieć w samochodzie świadectwo homoogacji lub deklarację zgodności dla naszego urządzenia. W przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Oznacza to również, że na potrzeby prowadzonego postępowania wyjaśniającego będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć taki dowód celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.

Szymon Kamczyk