Budżet obywatelski daje poczucie sprawczości. Na Żorskiej lepiej niż na Płoni i Miedoni
Na trzecim z kolei spotkaniu promującym budżet obywatelski pojawiło się kilkanaście osób. Dominowali radni i miejscowi nauczyciele. Wysunięto śmiały pomysł likwidacji psiego wybiegu przy SP 18/G3 jako projekt do budżetu.
Zbigniew Sokolik, Anna Szukalska, Michał Fita, Krzysztof Myśliwy i Jan Wiecha z grona obecnych radnych oraz były rajca Andrzej Lepczyński przyszli do auli G3 by obejrzeć prezentację CRIS. Po tym jak na Płoni i Miedoni chętnych nie było wcale tu można było pokazać ją w całości. Zaczyna się od informacji o największym budżecie obywatelskim na świecie. W brazylijskim Porto Alegre aż 40% budżetu miasta stanowi dział obywatelski.
Agnieszka Pytlik i Justyna Szyndler z CRIS zachęcały zebranych do składania projektów bo mają one wyjątkową szansę na realizację. - Pierwszy rok budżetu to jego okres próbny, zainteresowanie jak i konkurencja są niewielkie. Jeżeli projekty nie wyczerpią puli pieniędzy (dla tej strefy to 125 tys. zł) to przejdą do etapu realizacji bez głosowania.
Aktywny w dyskusji wiceprzewodniczący rady Krzysztof Myśliwy zaznaczał, że zaproponowane przez mieszkańców inwestycje trzeba będzie później utrzymywać, co spadnie na barki samorządu.
A co będzie jeśli zadanie podrożeje w trakcie procesu wdrażania? Jak braknie pieniędzy w budżecie to trzeba będzie sięgnąć do tzw. rezerwy prezydenckiej i liczyć na oszczędności w przetargach.
- Poco jest budżet obywatelski? Dla realnego wpływu mieszkańców na ich otoczenie i dla wiedzy urzędnika, który nie wie o wszystkim. To da zgłaszającym poczucie sprawczości - uważa Justyna Szyndler z CRIS.
Wśród pomysłów jakie zebrani chcieliby zaproponować pojawiła się budowa tężni na wzór tej znajdującej się w Radlinie. Potrzebą pilną są nowe osiedlowe parkingi. Kadra SP 18 i G3 chciałaby pozbyć się wybiegu dla psów i zamiast niego rozbudować tor dla rolkarzy.
W lipcu i sierpniu odbędą się konsultacje, prawdopodobnie w urzędzie miasta. Już wiadomo, że głosowanie nad propozycjami do budżetu obywatelskiego będzie w całości odbywać się przez internet. Urząd właśnie szuka firmy która zorganizuje głosowanie. Mieszkańcy mają logować się swoim peselem.
Ludzie:
Andrzej Lepczyński
były radny Gminy Racibórz.
Anna Szukalska
Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Krzysztof Myśliwy
Radny Gminy Racibórz.
Michał Fita
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza