Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Budżet obywatelski w Raciborzu. Płonia nie wykazała zainteresowania

10.06.2015 15:29 | 0 komentarzy | ma.w

Pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych nt. podziału 1,5 mln zł dla raciborzan zainteresowało tylko dwóch radnych - Jana Wiechę i Pawła Ryckę. Miejscowi nie przyszli ale wiedzą już czego potrzeba dzielnicy.

Budżet obywatelski w Raciborzu. Płonia nie wykazała zainteresowania
Na Płoni nie było zbyt wielu chętnych by poznać zasady budżetu obywatelskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezentacje nt. budżetu obywatelskiego prowadzi Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika. Agnieszka Pytlik, Justyna Szyndler i Piotr Dominiak objaśnią terminologię budżetową i przedstawią konkretne projekty, które dofinansowano z budżetu obywatelskiego w innych miastach. Spotkania z nimi mają trwać ok. 90 minut chyba, że rozwinie się dyskusja - wtedy dłużej.

Debiut na Płoni wypadł słabo, bo miejscowi nie przyszli do szkoły gdzie odbyło się spotkanie. Może pora była zbyt wczesna (16.30), może zabrakło promocji. Urzędnicy z wydziału rozwoju w magistracie zaznaczają, że o cyklu spotkań piszą lokalne portale internetowe, reklamuje go witryna raciborz.pl, miejski facebook i gabloty informacyjne urzędu. W akcję promocyjną włączyli się też raciborscy księża i informują o spotkaniach podczas niedzielnych mszy.

Czym budżet obywatelski powinien przyciągać ludzi? - Tym, że zyskują wpływ na to co się wokół nich dzieje, co może powstać - zachęca Agnieszka Pytlik z CRIS. Mówi, że przebojami budżetu obywatelskiego są place zabaw i siłownie pod chmurką. Takową zamierza postawić u siebie Płonia. Paweł Rycka, radny Razem dla Raciborza mówi, że tak wynika z wstępnych ustaleń w dzielnicy. - Za pieniądze z budżetu można także organizować festyny i koncerty. Na naszych spotkaniach powiemy o szczegółach, co wolno, a czego nie uda się zrealizować z tych pieniędzy - podkreśla Pytlik. Ma doświadczenia z podziału budżetu w Rybniku. Tam trwa już trzecia edycja tego projektu.

Według specjalistki z CRIS pierwszy budżet obywatelski będzie cieszył się w Raciborzu umiarkowanym powodzeniem. To może oznaczać, że szansę realizacji będą miały nawet małe przedsięwzięcia, z niewielkim poparciem.

Obecny na Płoni Jan Wiecha wyjawił, że środowisko raciborskich informatyków chce uruchomić za pieniądze z projektu zajęcia dla zdolnych uczniów, którzy chcą uczyć się programowania. - Być może z pomocą tych środków będzie można kupić mobilny punkt pomiaru czystości powietrza, o którym mówiono na forum samorządu - zaznaczył J. Wiecha.

Nowością w stosunku do pierwotnych założeń raciborskiego budżetu obywatelskiego jest wprowadzenie możliwości głosowania na projekty przez osoby, które ukończyły 16 lat. - To krok w dobrym kierunku. Pomysły młodych ludzi są inne niż dojrzałych mieszkańców - uważa A. Pytlik.

Dziś spotkanie informacyjne w Miedoni (remiza), jutro w Gimnazjum nr 3 przy Żorskiej.

Ludzie:

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.