Piątek, 5 lipca 2024

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Wkrótce rozpocznie działalność fundacja Ofki Raciborskiej

19.05.2015 16:24 | 1 komentarz | ż

Inicjatorem powołania fundacji jest raciborski radny Michał Woś. Działalność fundacji zostanie zainaugurowana 5 czerwca 2015 roku o godz. 17.30 w raciborskim muzeum.

Wkrótce rozpocznie działalność fundacja Ofki Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie:

  • o fundacji, cele i plany,
  • powołanie Rady Fundacji,
  • "Życiorys Ofki Raciborskiej" prelekcja historyka Grzegorza Wawocznego,
  • "O procesie beatyfikacyjnym świętobliwej Eufemii" - prelekcja ks. Grzegorza Kublina, postulatora procesu beatyfikacyjnego,
  • koncert Leszka Długosza.

Inaugurację poprzedzi Msza święta w rycie dominikańskim, która rozpocznie się o godz. 16.00 w kościele św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Ryt dominikański, jako że zaczął kształtować się już w XIII w., był znany świętobliwej Ofce. Jest to bardzo ciekawe wydarzenie, ze względu na to, że Msze św. w tym rycie są odprawiane niezwykle rzadko. Celebrować będzie o. Marek Grzelczak OP. Oprawę Muzyczną zapewni Schola Cantorum Minorum Chosoviensis - jeden z najsłynniejszych zespołów specjalizujących się w chorale gregoriańskim.

Fundacja na wzór świętobliwej Ofki będzie pomagać potrzebującym mieszkańcom miasta oraz zajmować się rozpowszechnianiem kultu tej wielkiej raciborskiej księżnej – dominikanki. W myśl aktu założycielskiego celem podstawowym Fundacji jest działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego oraz pielęgnowanie tradycji łacińskiej zwłaszcza na Ziemi Raciborskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wartości kultu świętobliwej Eufemii Piastówny.

Świątobliwa Ofka, raciborska księżna z rodu piastów i przeorysza klasztoru sióstr dominikanek, żyła w latach 1299 - 1359 r. 9 kwietnia 1313 r. wstąpiła do klasztoru dominikanek w Raciborzu, założonego przez jej ojca, księcia raciborskiego Przemysła. Nazywana jest fundatorką klasztoru, gdyż troszczyła się o zabezpieczenie jego podstaw materialnych, a w swoim testamencie wszystko przekazała na własność raciborskich mniszek. Podejmowała zabiegi mające na celu budowę kościoła klasztornego pw. Ducha Świętego. Była mistyczką. Jej życie duchowe przejawiało się w klucie Ducha Świętego, Eucharystii, Męki Pańskiej i Matki Bożej oraz w podejmowaniu różnego rodzaju praktyk pokutnych. Zmarła w opinii świętości i została pochowana w krypcie pod kaplicą św. Dominika, która przylegała do kościoła dominikanek. Została otoczona kultem i była nazywana przez lud błogosławioną. Obok św. Marcelego, uważana jest za patronkę Raciborza i wciąż cieszy się czcią wiernych. Diecezja opolska podjęła starania o zatwierdzenie kultu świątobliwej Eufemii przez Stolicę Apostolską.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP