Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Synoptycy ostrzegają mieszkańców powiatu raciborskiego przed burzami

19.05.2015 11:01 | 0 komentarzy | ż

- We wtorek po południu i wieczorem wystąpią warunki do inicjacji burz. Głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą intensywne opady deszczu 5 - 10 mm oraz porywy wiatru do około 60 km/h. Późnym wieczorem zjawiska burzowe osłabną i stopniowo zanikną - informują synoptycy z Meteo Project Racibórz.

Synoptycy ostrzegają mieszkańców powiatu raciborskiego przed burzami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostrzeżenie meteorologiczne:

  • Zjawisko: Burze
  • Stopień zagrożenia: 1
  • Obszar: Województwo śląskie - powiat raciborski.
  • Opis: Przewiduje się wystąpienie burz z przelotnymi opadami deszczu. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 10 mm. Wiatr w czasie burz w porywach do 60 km/h.
  • Skutki: Lokalne podtopienia, utrudnienia komunikacyjne, porażenia osób od uderzenia pioruna.
  • Prawdopodobieństwo: 80%
  • Ważność: Od dnia 19.05.2015 godz. 12:00 do dnia 19.05.2015 godz. 21:00
  • Uwagi: Brak
  • Data i czas wydania: 19.05.2015, 08:15
  • Opracowanie: Meteo Project.

Sytuacja synoptyczna:

Region znajdował się będzie pod wpływem zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych związanej z niżem z ośrodkiem nad Morzem Północnym. W pierwszej części dnia, po przejściu ciepłego frontu napłynie bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego z południowego-zachodu i południa. Po południu zwrotnikowa masa będzie stopniowo wypierana przez nasuwający się z zachodu kolejny front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie z zachodu kontynentu.

Opis szczegółowy:

W godzinach popołudniowych i wieczornych wystąpią warunki sprzyjające rozwojowi głębszej konwekcji. W zwrotnikowej masie powietrza (T850 wyniesie 10°C, 11°C) Na godzinę 15 UTC wskaźniki konwekcyjne przyjmują umiarkowane wartości: CAPE do 600 J/kg, LI spadnie do -2°C, KI wzrośnie do 34°C. Powyższe wartości wskaźników przy niezbyt imponujących wartościach ścinania wiatru SHEAR, we wszystkich standardowych warstwach (0-6 km do 15 m/s, 0-3 km do 12 m/s, 0-1 km do 6 m/s), przyczynią się formowania mniej zorganizowanej konwekcji charakteryzującej się niezbyt długą żywotnością. Większej organizacji burz o przedłużonej żywotności należy spodziewać się na występujących liniach zbieżności pola wiatru, na których komórki burzowe będą formowały się liniowe układy wielokomórkowe. Na linii tych burz należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu oraz porywów wiatru do około 60 km/h, w mniejszym stopniu opadów gradu. Lokalnie przy dobrze rozbudowanych komórkach burzowych porywy wiatru mogą sięgać nawet 70 km/h. W niestabilnej masie powietrza maksymalna zawartość wilgoci w pionowym słupie atmosfery wyniesie (TPW 28-29 mm), co stwarza zagrożenie opadami deszczu od 5 mm do 10 mm, lokalnie około 15 mm. Większe sumy opadów mogą wystąpić głównie poprzez akumulację z uwagi na wolniejsze przemieszczanie burz, spowodowane niezbyt imponującymi warunkami kinematycznymi. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi głębszej konwekcji będzie obecność chłodnego frontu atmosferycznego. W prognozowanym okresie Izoterma 0°C wyniesie poziom około 3000 m, co daje niewielkie prawdopodobieństwo drobnego gradu. W przypadku przechodzenia dość aktywnej komórki burzowej zagrożenie opadami niewielkiego gradu wzrasta. W pierwszej części nocy burze nie powinny już być aktywne, a nocna konwekcja na ogół przejawiała się będzie w sposób przelotnych opadów deszczu.

Opracowanie: Meteo Project