Które ośrodki szkolenia kierowców skutecznie szykują do egzaminu, które nie?
Starostwo w Wodzisławiu Śl. opublikowało statystyki zdawalności egzaminów na prawo jazdy w odniesieniu do ośrodków szkolenia kierowców w powiecie wodzisławskim
Starostwo opublikowało coroczne zestawienie ośrodków szkolenia kierowców pod kątem zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Najlepszy ośrodek na terenie powiatu osiągnął 77,6 proc. pozytywnych wyników z egzaminów teoretycznych oraz 59,5 proc. wyników z egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B. Były też ośrodki, których zdawalność nie przekroczyła 30 proc.
– Warto zastanowić się nad wyborem ośrodka szkolenia – mówi Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. – To nie marketingowe chwyty, a jakość pełnego i rzetelnego szkolenia powinny decydować o wyborze szkoły jazdy – i dodaje – Przecież od tego zależy, czy kandydat na kierowcę ma szansę za pierwszym razem zdać egzamin. Kolejne podejścia wiążą się ze stresem, stratą czasu, a także z dodatkowym obciążeniem finansowym. Na całe życie natomiast zostają umiejętności i poczucie, że jeździ się bezpiecznie.
Naczelnik podkreśla, że ogromną rolę odgrywa sposób przekazywania wiedzy. Co prawda polskie prawo pozwala, aby w ogóle nie uczestnicząc w zajęciach teoretycznych, przystąpić do egzaminu państwowego z teorii. Jak wskazują jednak statystyki tę ścieżkę wybiera zaledwie 2 proc. kursantów. Coraz bardziej natomiast popularną jest metoda kształcenia na odległość, tzw. e-learnig. Wymaga jednak ona samodzielnej pracy z komputerem, często pozbawiając uczącego się możliwości zadawania pytań wtedy gdy omawiane zagadnienie budzi wątpliwości i wymaga wyjaśnień ze strony instruktora.
Do artykułu dołączamy statystykę dotyczącą egzaminu na kategorię B. Pełne zestawienie znajdziecie TUTAJ:
Analiza statystyczna zdawalności osób szkolonych za 2014 rok w OSK (powiat wodzisławski)Starostwo podkreśla, że statystyki nie stanowią rankingu. Ośrodki szkolenia umieszczono w tabelach w kolejności wpisów do rejestru. Dane statystyczne zostały opracowane w oparciu o informacje przekazywane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i dotyczą roku 2014.
-------------------
W ubiegłym roku w powiecie funkcjonowało 20 dwadzieścia szkół, w których prowadzono szkolenie na prawo jazdy kategorii B. Wyszkolono w nich ponad 1700 nowych kierowców. Z kolei na wyższe kategorie, pozwalające kierować ciężarówkami, można było szkolić się w dwóch ośrodkach (125 nowych kierowców), a na autobus – w jednym (21 kierowców). Naukę jazdy na jednośladach prowadziło 7 szkół (wydano prawie 200 uprawnień). W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ośrodków szkolenia kierowców zwiększyła się o jeden. Prawo jazdy uzyskało nieco ponad 2200 osób.