Piątek, 28 czerwca 2024

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

RSS

Oddaj krew w klubie dla młodzieży Strefa [ZAPOWIEDŹ]

19.05.2015 07:00 | 0 komentarzy | ż

21 maja od 10.00 do 12.00 w Klubie dla Młodzieży "Strefa" przy ul. Żółkiewskiego 22 w Raciborzu zostanie zorganizowana zbiórka krwi.

Oddaj krew w klubie dla młodzieży Strefa [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oddanie krwi nie boli

W ubiegłym roku w akcję włączyli się m.in. wychowawcy, wolontariusze i młodzież związana z klubem. - Zależy nam, żeby w tym roku dołączyli do nas pełnoletni uczniowie raciborskich szkół - zachęca Tomasz Cofała, kierownik "Strefy".

- Tego typu akcje organizują przeróżne instytucje. Chcieliśmy do nich dołączyć, bo cel jest szczytny. Nasza krew może komuś uratować życie - podkreśla kierownik. Zbiórkę organizuje Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

"Strefa" chce poprzez akcję zaktywizować swoich szczególnie starszych podopiecznych. Ale nie tylko. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców. Liczę, że do zbiórki dołączą także uczniowie raciborskich szkół - mówi Tomasz Cofała. - Oddanie krwi nie boli, a do tego ma się ogromną satysfakcję, że zrobiło się coś dla potrzebujących - dodaje.

Kto może oddać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia, zdrowe, ważące nie mniej niż 50 kilokramów. Najlepiej zerknąć na stronę krwiodawstwa gdzie znajdziemy listę przeciwskazań. Wśród nich np. jest wykonanie tatuażu, to znaczy krwi nie może oddać osoba, która wykonała tatuaż albo piercing w ostatnich sześciu miesiącach. Ale i tak, o tym czy ktoś może oddać krew zdecyduje na miejscu lekarz. Przed pobraniem nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych badań na własną rekę, nie trzeba też znać swojej grupy krwi.

Ile to trwa?

Każdy kto chciałby zostać krwiodawcą musi zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Na początku wypełnić formularz, potem przejść badania lekarskie i tylko za zgodą lekarza może zostać pobrana krew.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

Pobieranie ok. 450 ml krwi pełnej trwa od 5 do 8 minut. Krew pełna stanowi przede wszystkim materiał do wytwarzania składników krwi.

Działalność klubu nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania sztabu ludzi, a także środków Miasta Racibórz, Fundacji Wspólna Droga i ludzi o wielkich sercach, którzy decydują się przekazać stowarzyszeniu 1 % swojego podatku.

źródło: Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń"

Ludzie:

Tomasz Cofała

Tomasz Cofała

Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego