Sobota, 3 sierpnia 2024

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Przepisy blokują fantazje snute wokół placu Długosza

16.04.2015 00:12 | 0 komentarzy | ma.w

Przeszłość i teraźniejszość placu Długosza w Raciborzu oraz zapisy w dokumentach planistycznych dotyczące tego terenu były omawiane 15 kwietnia w magistracie. To już drugie spotkanie poświęcone pomysłom na nowy wygląd i przeznaczenie placu.

Przepisy blokują fantazje snute wokół placu Długosza
Zainteresowanie drugim spotkaniem nt. przyszłości placu Długosza było umiarkowane
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podsumowano na nim propozycje zaprezentowane przed miesiącem. Niemal wszystkie okazały się nierealne w oparciu o plany i możliwości miejskie. Architekt Jacek Hajkowski (zaprojektował skwer prałata Pieczki) stwierdził, że od takiego spotkania jak dzisiejsze należało zacząć rozmowy o placu bo wyjaśniło, że wiele wizji dla placu nie da się zrealizować.

Wiceprezydent Wojciech Krzyżek odparł, że chciał uniknąć podejrzeń o torpedowanie pomysłów mieszkańców i wolał poznać wsystkie by skonfrontować je z przepisami później. Zebrani w sali kolumnowej (około 20 osób, znacznie mniej niż na pierwszym spotkaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o frekwencję radnych) dowiedzieli się od wiceprezydenta Wojciecha Krzyżeka, że na placu miał w odległej przeszłości powstać urząd miasta wraz ze wszystkimi instytucjami publicznymi, zgromadzonymi w jednym miejscu. Adam Knura z Muzeum pokazał na zdjęciach jak ściśle zabudowana była ta część Raciborza w ubiegłych latach.

Teraz w magistracie mają powstać wytyczne do przeprowadzenia konkursu dla wyglądu placu. - Zaprezentujemy państwu wstępny zarys czy koncepcje do konkursu na sensowne zagospodarowanie placu Długosza - obiecał zastępca prezydenta. Widzi to przedsięwzięcie w dwóch etapach.

Padła deklaracja ze strony przedstawicielki PWSZ (dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak), że pod koniec maja studenci przygotują nowe, różnorodne koncepcje ściślejszego zagospodarowania placu.

Obecny na spotkaniu Dawid Wacławczyk z NaM-u powiedział, że czeka na ustalenie priorytetów w sprawie zmian przeznaczenia placu przez władze Raciborza. - Pomysły społeczne zderzyły się z wizją ekspercką i historyczną. Wiele z nich wyklucza się z tego powodu. Dla mnie istotne jest pytanie czy idziemy w turystykę, rekreację i zabawę czy też trzymamy się priorytetu historycznego. Ja jestem zwolennikiem tego drugiego choć chciałbym poznać więcej szczegółów - podsumował.

Według planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego plac można w stu procentach zabudować obiektami nawet o pięciu kondygnacjach. Nie mogą być to tylko budynki tymczasowe. Gdyby chciano zmieniać jego zapisy procedura potrwałaby około dwóch lat. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądzy przyobiecanych miastu w nowym RPO - 8 mln zł - nie przewidziano na stawianie budynków na placu Długosza

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia