środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Rybnik: Strażnicy apelują – zaszczep swojego psa!

10.04.2015 09:52 | 0 komentarzy | ska

Akcja ta ma na celu pogłębienie świadomości zwłaszcza wśród właścicieli psów i kotów w związku z zagrożeniami jakie niesie wścieklizna. To choroba śmiertelna, którą mogą się zarazić zwierzęta wypuszczane bez nadzoru, a te z kolei przenoszą wirusa na człowieka.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie obowiązkowym szczepieniom podlegają psy oraz lisy. Zdaniem lekarzy weterynarii właściciele kotów również powinni zadbać o regularne szczepienia swoich zwierzaków, by uchronić je przed zarażeniem. – Od początku roku odnotowaliśmy 2 pogryzienia przez psy na terenie Rybnika, strażnicy ujawnili 35 przypadków niepoddania psa obowiązkowym szczepieniom – informuje Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku. W województwie Śląskim od 2 lat nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia wścieklizną. Wścieklizna to choroba śmiertelna. Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt. Po okresie inkubacji trwającym 3-8 tygodni (lub dłużej) pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka.

Szczepienia dla ludzi

Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt. Jednak w chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze poinformowanie lekarza o fakcie pokąsania, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, co do którego nie ma pewności, że nie jest zakażone wirusem lub chore. W celu zapobieżenia chorobie istnieje szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu na zakażenie wg określonego schematu, o czym zdecyduje lekarz kwalifikujący do szczepienia, który może zalecić także np. podanie dodatkowo surowicy odpornościowej. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, obecnie szczepienia przeciw wściekliźnie u ludzi nie są bolesne, jednak trzeba pamiętać, iż nie będą one skuteczne w chwili pojawienia się objawów choroby.

Kontrole i kary

– Kontrole szczepień prowadzone są przez dzielnicowych, którzy podczas kontroli posesji sprawdzają, czy pies został poddany obowiązkowym szczepieniom. Przypominamy, że psy szczepimy w ciągu 30 dni od ukończenia przez nie 3 miesięcy, a kolejne szczepienia muszą zostać przeprowadzone nie rzadziej niż co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia. Według art. 85 ust 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny – podkreśla rzecznik SM Rybnik.

(ska)