W Pogrzebieniu delektowali się potrawami wielkanocnymi
Już od dobrych kilku lat w gminie Kornowac organizowany jest kiermasz wielkanocny.
Organizowany jest co pół roku w każdym z czterech domów kultury. - Ostatnio kiermasz na Boże Narodzenie miał miejsce w Rzuchowie, wielkanocny jest w Pogrzebieniu, a na następne Boże Narodzenie gospodarzem będzie Dom Kultury w Łańcach. To jest naszą tradycją, że koła gospodyń otrzymują z budżetu gminy pieniądze na zakup produktów, które później podczas kiermaszu pięknie się prezentują, a jeszcze lepiej smakują - mówi Wiesława Bochynek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu.
Przygotowywanie potraw nie ma formy konkursowej, bo organizatorzy kiermaszu nie chcą nikogo skrzywdzić. - Wszyscy muszą się jednakowo napracować, natrudzić, a trzeba pamiętać, że są to amatorki - nie mają za to pieniędzy. Otrzymują tylko małą gratyfikację w postaci bonu za sto złotych i z tego są zadowolone. Robią to dla własnej przyjemności - wyjaśniła pani dyrektor.
Dzięki takiemu kiermaszowi gmina promuje potrawy świąteczne, tradycyjne, regionalne, a przy okazji zdrową żywność. - Dodatkowo przy organizacji kiermaszu możemy zaprezentować ludzi, którzy pracują w naszym gminnym ośrodku kultury, tak jak zespół "Rzuchowianki" czy "Kobylanki". W ten sposób też promujemy gminę. Jeżdżąc po innych gminach prezentujemy nie tylko nasze możliwości kulinarne, ale także wokalne - zauważyła dyrektor Bochynek.
Na stole wielkanocnym w Pogrzebieniu tradycyjnie królowały jajka w różnej postaci, mazurki, serniki, wszelkiego rodzaju pieczenie i galaretki. - Potrawy przygotowały trzy Koła Gospodyń Wiejskich i dwa stowarzyszenia. Można było spróbować potraw od KGW Kobyla, KGW Pogrzebień, KGW Rzuchów oraz Stowarzyszenia "Prężny Kornowac" i Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Łańc - wyliczyła Wiesława Bochynek, dyrektor GOK w Kornowacu. Podczas uroczystości odśpiewano również "Sto lat" dla wiceprzewodniczącej KGW Pogrzebień - Henryki Gorywody.