środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Papierowe żonkile przypomną raciborzanom o rocznicy powstania w getcie

26.03.2015 10:07 | 0 komentarzy | żet

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, otrzymywał je od anonimowej osoby w każdą rocznicę wybuchu insurekcji.

Papierowe żonkile przypomną raciborzanom o rocznicy powstania w getcie
Mural Marka Edelmana w Warszawie (fot. Adrian Grycuk, pl.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0 PL)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wezmą udział w ogólnopolskiej akcji ŻONKILE 2015. Akcja została ogłoszona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia kolejnej rocznicy powstania, któreg wybuchło w getcie warszawskim w 1943 roku.

Gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycieli zajęć artystycznych i plastycznych będą przygotowywać papierowe żonkile, które w dniach 17-19 kwietnia rozdadzą mieszkańcom Raciborza.

Żonkile - symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję - związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim, otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby.

Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.

źródło: G5, oprac. żet


Powstanie w getcie warszawskim wybuchło po tym jak Heinrich Himmler zarządził likwidację getta - 19 kwietnia 1943 roku. Powstańcy należeli do Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Żydów (około 1000-1500 bojowników). Walczący Żydzi otrzymali również wsparcie Polskiego Państwa Podziemnego oraz Gwardii Ludowej.

Za tłumienie powstania odpowiadał Jurgen Stropp, opisany przez Kazimierza Moczarskiego w książce "Rozmowy z katem". Szacuje się, że w czasie powstania Niemcy zabili lub schwywali przynajmniej 56 tys. osób, głównie cywilów. Straty niemieckie wyniosły od 16 do 86 zabitych i od 90 do 420 rannych.