Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Lenk proponuje kompromis na Warszawskiej

12.02.2015 11:12 | 5 komentarzy | żet

Budowany przy ul. Warszawskiej obiekt miał być... domem jednorodzinnym. Inwestor wystąpił o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, co wzbudziło obawy mieszkańców. Do spotkania doszło w urzędzie miasta. Co z niego wynikło?

Lenk proponuje kompromis na Warszawskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy ulicy Warszawskiej obawiający się, że w nowo budowanym w ich okolicy obiekcie zostanie otwarta dyskoteka, przyjęli zaproszenie od Mirosława Lenka i spotkali się z miejskimi planistami i inwestorem. Celem spotkania było wyjaśnienie wątpliwości mieszkańców dotyczących przeznaczenia obiektu i w efekcie – pogodzenie zwaśnionych stron.

Planiści wyjaśnili, że obecnie dwupiętrowy obiekt powstaje jako dom jednorodzinny, w którym dopuszcza się umiejscowienie nieuciążliwych usług lub rzemiosła, przy czym powierzchnia przeznaczona na usługi zgodnie z prawem nie powinna przekraczać 30% całkowitej powierzchni obiektu (czyli mogłaby zajmować jego parter). Obawy mieszkańców budzi wniosek inwestora (złożony w październiku ubiegłego roku w urzędzie miasta) o zmianę przeznaczenia obiektu na handlowo-usługową. – Wniosek spełniał standardowe kryteria, dlatego nie został odrzucony – wyjaśnili planiści. Jego pozytywne rozpatrzenie pozwoliłoby na zlokalizowanie usług w całym obiekcie.

Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie chcieli się dowiedzieć jakie usługi zostaną ulokowane w obiekcie. – Tego to nawet ja nie wiem – odpowiedział inwestor. Mieszkańcy argumentowali, że cena nieruchomości na ulicy Warszawskiej jest wyższa niż w innych częściach miasta, np. na ulicy Opawskiej, właśnie ze względu na jej spokojny charakter. Otwarcie tam biznesu „uciążliwego” pociągnęłoby za sobą spadek wartości ich nieruchomości. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim hałasu (nieznośny jest już ten, którego źródłem jest działający w sąsiedztwie lokal gastronomiczny).

Mirosław Lenk próbował przyjąć na siebie rolę mediatora. Wyjaśniał mieszkańcom, że trudno oczekiwać od inwestora odpowiedzi, jakie usługi zostaną zlokalizowane w obiekcie, gdyż rynek jest zmienny. Z drugiej strony zaproponował inwestorowi modyfikację wniosku – o dopuszczenie możliwości zagospodarowania obiektu większą liczbą mieszkań, które „są miastu potrzebne”, przy zachowaniu maksymalnie 30-to procentowego udziału usług.

Inwestor gotów jest przystać na tę modyfikację, jednak nieufności mieszkańców – pomimo jego zapewnień, że nie chciał przeznaczyć całego budynku na usługi – na razie nie udało się przełamać. Przybyli na spotkanie mieszkańcy ulicy Warszawskiej powiedzieli, że muszą prezydencką propozycję kompromisu przedyskutować ze swoimi sąsiadami (spotkanie zostało zorganizowane w tygodniu o godz. 10.00, dlatego też wielu mieszkańców nie mogło wziąć w nim udziału).

Wojtek Żołneczko


Czytaj również: