środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Rozwiązanie biznesowe dla polskich szpitali

06.02.2015 19:43 | 0 komentarzy | (q)

Problemy, z jakimi borykają się współcześnie polskie szpitale, w tym rybnicki Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, często wiążą się z koniecznością znalezienia nowych rozwiązań biznesowych, które nie tylko usprawnią funkcjonowanie placówki, lecz również pozwolą na lepsze zarządzanie personelem.

Rozwiązanie biznesowe dla polskich szpitali
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kłopoty polskich szpitali wynikają nie tyle z przyczyn administracyjnych czy prawnych, lecz najczęściej mają bezpośredni związek z finansami. Coraz więcej placówek medycznych poszukuje więc nowych możliwości pozyskiwania środków finansowania w źródłach zewnętrznych.

Jedną z tego rodzaju sposobności okazuje się rozwiązanie biznesowe polegające na długofalowej współpracy placówek medycznych w Unii Europejskiej. To alternatywa dla dotychczasowych form finansowania oraz sposób na usprawnienie procesów zarządzania personelem medycznym.

Współpraca polskiej placówki z zagraniczną ma miejsce w ramach świadczenia usług medycznych na terenie UE. Najczęściej przybiera formę delegowania personelu medycznego na czasowe kontrakty. Szpital, podpisując umowę partnerską z zagraniczną placówką, może oddelegować swojego pracownika na okres od 3 do 24 miesięcy do pracy za granicą. Wyjazdy tego rodzaju odbywają się cyklicznie, mogą również dotyczyć większej ilości zatrudnionych. Przy sprawnej organizacji kadrowej nie wpływają w żaden sposób na dotychczasowe funkcjonowanie placówki.

Jednocześnie mogą przynieść jej korzyści, w tym nie tylko finansowe. Szpital, umożliwiając dobrze płatną, czasową pracę za granicą, nie traci swoich zaufanych pracowników. - Współpracujące z nami placówki najczęściej delegują lekarzy różnych specjalności, pielęgniarki i fizjoterapeutów. Najwięcej ofert o pracę z zagranicznych placówek dotyczy właśnie tych zawodów – przyznaje jeden z pracowników Programu MEDIREN, który wspiera polskie placówki medyczne w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy.

Międzynarodowa mobilność personelu medycznego stanowi szansę dla polskich placówek medycznych. Z jednej strony generują realne zyski ze współpracy z europejskim partnerem, z drugiej zaś utrzymują stosunek pracy ze sprawdzonymi pracownikami. - Procedura związana z pozyskaniem zagranicznego partnera oraz delegowaniem personelu medycznego wymaga pewnego przygotowania. Placówki medyczne mogą jednak znaleźć obecnie na rynku stosowne wsparcie prawne, administracyjne czy nawet językowe – informuje MEDIREN.