W familoku znajdą miejsce organizacje
Czerwionka. Dobiega końca remont budynku przy ul. 3 Maja 19. Prace prowadzone są w ramach rewitalizacji zabytkowego osiedla familoków, a po ich zakończeniu obiekt ma stać się centrum aktywizacji i integracji mieszkańców.
Budynek przy ul. 3 Maja 19 położony jest w centrum dzielnicy Czerwionka. Powstał w 1901 r. w początkowym okresie rozwoju i działalności kopalni „Dębieńsko”. Należy do strefy ochrony konserwatorskiej A. W przeszłości mieszkali w nim przedstawiciele dozoru kopalni. – Część piwnic była tu zawilgocona i zalana wodą, dach wymagał wymiany pokrycia, do remontu i wymiany była także stolarka okienna. W adaptowanym budynku niezbędny był także remont instalacji wod-kan, co, elektrycznej. Jednak, mimo upływu ponad 100 lat od czasu realizacji, elementy konstrukcji budynku były w dobrym stanie i po przeprowadzeniu gruntownego remontu obiekt może nadal pełnić funkcje użytkowe – wyjaśnia Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Dla projektu adaptacji wykonano koncepcję obejmującą całość budynku. Projekt zmiany użytkowania zakładał adaptację pomieszczeń parteru i piętra na pomieszczenia biurowe. W wyremontowanych piwnicach przewidziano lokalizację pomieszczeń technicznych i magazynowych dla potrzeb biur. W celu przywrócenia funkcji użytkowych budynku przeprowadzono remont dachu, remont piwnic i klatki schodowej, adaptację parteru i piętra na pomieszczenia biurowe, a także remont elewacji. Ściany zostały oczyszczone, uzupełniono ubytki tynków, założono nową drewnianą stolarkę okienną i drzwiową z zachowaniem kształtu i podziałów istniejących zachowanych drzwi i okien. Elewacja budynku wykonana jest z cegły licowanej z użyciem kształtek glazurowanych. Cześć fragmentów elewacji uległa zniszczeniu i wymagane było wykonanie na fragmentach oblicowań z nowej cegły klinkierowej, dostosowanej kolorystycznie do istniejącej cegły. Dołożono starań, aby zachować istniejący wystrój elewacji, a całość budynku oczyścić. Wszystko w trosce o najdrobniejsze detale architektoniczne. Prace koncepcyjne i projektowe zajęły około dwóch lat, natomiast budowlane trwały około sześciu miesięcy i zostały przeprowadzane bardzo sprawnie. Odnowiony obiekt niebawem zostanie oddany do dyspozycji mieszkańców gminy. Znaleźć tutaj mają siedzibę organizacje pozarządowe. Burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny ogłosił właśnie konkurs na prowadzenie Centrum Organizacji Pozarządowych w obiekcie. W budynku swoją siedzibę będzie miał także wydział rozwoju gminy i miasta, współpracujący z organizacjami pozarządowymi.