Ocalą od zapomnienia wspomnienia i opowieści
Wydarzenia historyczne oraz niezwykłe lokalne historie poznają uczniowie szkół z terenu gminy, którzy biorą udział w projekcie „Przeszłość staje otworem”. Po warsztatach dziennikarskich spiszą oni opowieści starszych mieszkańców gminy.
Młodzież z zapałem bierze udział w zajęciach dziennikarsko-fotograficznych, organizowanych w ramach projektu przez Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan”. Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in. w jaki sposób poprawnie konstruować teksty i jak fotografować swoich rozmówców. – Uzyskana wiedza na pewno przyda się uczestnikom warsztatów w przyszłości. To nie tylko umiejętności tworzenia wypowiedzi, ale także podstawy fotografii, które być może zachęcą młodzież do ciekawego hobby – mówi Elżbieta Pierchała, prezes Stowarzyszenia „Jan”. Podczas ostatnich warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób dobierać do tekstu tytuły i ilustracje, aby zainteresować czytelnika.
Fakty i legendy
Przez uczestnikami projektu spotkanie z ciekawymi seniorami. To oni będą inspiracją do powstania tekstów o przeszłości. Zadaniem starszych mieszkańców z terenu gminy Świerklany jest przygotowanie opowieści i historycznych, a być może także legendarnych wydarzeniach. W ten sposób młodzież z pierwszej ręki dowie się w jaki sposób przebiegała druga wojna światowa w Świerklanach, co straszyło mieszkańców w przeszłości oraz w jaki sposób powstał kościół w Jankowicach. Ostatecznie zebrane historie zostaną wydane w formie publikacji, która trafi do szkół i bibliotek. Projekt może być realizowany dzięki dotacji pozyskanej w ramach programu Działaj Lokalnie, realizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, we współpracy z lokalnym ośrodkiem grantowym Funduszu Lokalnego "Ramża".
Kontakt ze sztuką
W projekt angażują się dwie galerie: Śląska Galeria Malarstwa „Jan” w Jankowicach oraz Galeria Rodziny Holeszów w Świerklanach, gdzie na przemian odbywają się zajęcia. Dzięki temu dzieci i młodzież dodatkowo mogą podziwiać artystyczne perełki, a także poznawać kunszt plastyczny. W ramach projektu odbędą się również warsztaty tworzenia ilustracji graficznych do tekstów. Warto podkreślić, że Stowarzyszenie „Jan” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Inicjatywa” od tego roku może zbierać jeden procent podatku. Aby wspomóc organizację, należy w formularzu podatkowym wpisać nr KRS 0000342455, przekazywaną kwotę, a poniżej w rubryce „cel szczegółowy” wpisać Stowarzyszenie „Jan” z Jankowic. W ten sposób jeden procent podatku może wesprzeć działania realizowane na rzecz mieszkańców gminy.
Szymon Kamczyk
Komentarze
1 komentarz
Piękna inicjatywa .Tylko pogratulować. Wreszcie dzieje się coś konkretnego . Nasi dziadkowie mają zapewne wiele do powiedzenia,ale do tej pory nie słyszałem,aby ktoś ich o coś pytał,żeby utrwalić ich opowieści i przeżycia.Na pewno fajny pomysł,dzięki któremu niektóre historie będziemy mogli kiedyś przeczytać,kiedy nie będzie już starszego pokolenia.Szkoda,że tak mało informacji w szkołach na ten tamat.Mam syna w gimnazjum i w ogóle o tym nie słyszał. Jak coś fajnego,to niewiele sie o tym mówi.A naszym dzieciom brakuje takich zajęć . Bo nic tylko komputer i mało ze sobą rozmawiają. Brakuje rozmów między młodzieżą , nie mówiąc o tym,że brakuje rozmów z rodzicami a najbardziej z dziadkami.Ciekawy jestem kiedy i gdzie będzie można przeczytać te historie .Może w galerii ? Wtedy będę miał okazję odwiedzić galerię w Jankowicach ,bo wstyd się przyznać,ale jeszcze tam nie byłem.