Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

K2 - sześćdziesiąt lat później. Spotkanie z himalaistą w DK Chwałowice

19.01.2015 14:25 | 0 komentarzy | ż

Prawie pół roku temu Janusz Gołąb zdobył K2 (8611m), drugi co do wysokości szczyt ziemi, uznawany za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Ze względu na liczne wypadki śmiertelne o szczycie mówi się "Góra Morderca".

K2 - sześćdziesiąt lat później. Spotkanie z himalaistą w DK Chwałowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Janusz Gołąb jest dopiero jedenastym Polakiem, który zdobył wierzchołek K2. Jako pierwsza dokonała tego w 1986 roku Wanda Rutkiewicz. W XXI wieku szczyt spośród Polaków zdobyli jedynie Dariusz Załuski (2011) i Adam Bielecki (2012), no i oczywiście podczas tej samej wyprawy kilka godzin później na szczycie stanął Marcin Kaczkan. Obaj zrobili to dokładnie (31 lipca) w 60. rocznicę pierwszego w historii zdobycia K2. Janusz Gołąb uczestniczył w wyprawie w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.

O swoim zdobywaniu K2 opowie podczas spotkania w ramach Klubu Miłośników Gór, na które zapraszają organizatorzy: Agencja Extreme Group i Dom Kultury Chwałowice.

  • Termin: 22.01.15, godz. 18.00.
  • Wstęp: 8 zł (dzieci i młodzież szkolna - wstęp wolny).


Janusz Gołąb - himalaista, alpinista, wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na pn. ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie przejście drogi Piola-Ghilini na pn. ścianie Eigeru. Nie brakowało również ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii "Pepsi na Max". Zwieńczeniem jego alpinistycznych sukcesów było wytyczenie w 1999 roku nowej drogi na jednej z najtrudniejszych ścian w Himalajach - ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Po prawie 10-letniej przerwie Janusz Gołąb wrócił w 2012 r. w góry wysokie, gdzie wspólnie z Adamem Bieleckim, jako pierwsi dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I (8068m). Było to drugie w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik w Karakorum. Janusz Gołąb jest dwukrotnym laureatem prestiżowej nagrody Kolosy, odznaczony został także Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Swoją przygodę z himalaizmem kontynuuje dalej, ma 46 lat i jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach www.kw-gliwice.pl.

Fot. z arch. Janusza Gołąb