Szymon Teluk nauczy dzieci rysować mangę, anime, karykaturę i komiks
To będą warsztaty z prawdziwego zdarzenia. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak stworzyć i kreować fikcyjnego bohatera, i anty-bohatera na potrzeby komiksu, animacji, filmu czy książki.
W Biblioteka w Raciborzu przygotowała na tegoroczne ferie szeroką ofertę różnorodnych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zaczynamy od twórczych warsztatów z Szymonem Telukiem. - Znany rysownik pokaże wam podstawowe i zaawansowane techniki tworzenia postaci z Mangi i Anime, przedstawi krótką historię karykatury, po to, aby następnie nauczyć was krok po kroku tworzyć portrety i autoportrety z przymrużeniem oka. Poświęci także wiele czasu tworzeniu bohaterów komiksu, animacji, filmu i książki, a także concept artowi i ilustracji w świecie „Władcy Pierścieni” - informuje Marta Rajchel z raciborskiej biblioteki.
Szymon Teluk, znany malarz, rysownik, ilustrator i karykaturzysta. Zajmuje się dydaktyką w zakresie rysunku koncepcyjnego, komiksu, ilustracji i dziedzin pokrewnych. Stworzył popularyzacyjny komiks, adresowany do dzieci i młodzieży projekt warsztatów, które realizuje we współpracy z instytucjami kultury w całym kraju.
Warsztaty obejmują zakresem tematycznym ilustrację, literaturę, komiks, film animowany oraz sztuki wizualne i kino. Swobodnie czerpiąc z dorobku powyższych dziedzin pomagają rozwinąć wyobraźnię, kreatywność oraz uczestnictwo w kulturze. Uczestnicy zyskują narzędzia do stworzenia własnych komiksów, książek, ilustracji, filmów, a także możliwość pełniejszego i bardziej świadomego wyboru swoich zainteresowań. Zapraszamy serdecznie!
02.02.2015 r., godz. 11:00 – warsztaty dla dzieci do 12 lat
Kreacja bohatera fikcyjnego, krótki komiks - Jak stworzyć krótki komiks, pasek komiksowy lub rysunek satyryczny oraz bohaterów komiksu, animacji, filmu i książki.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak stworzyć i kreować fikcyjnego bohatera, anty-bohatera, bohatera zbiorowego i bohaterów drugoplanowych fikcyjnego zarówno na potrzeby komiksu, animacji, filmu czy książki. W części teoretycznej warsztatów z komiksu poznacie zasady tworzenia bohatera komiksu, dowiecie się czym różni się krótka opowieść lub żart sytuacyjny od rozbudowanej fabuły. Wspólnie skonstruowany zostanie plan, scenorys i w końcu gotowa plansza komiksu stworzona w pełni profesjonalnymi metodami. Prezentacja obejmuje przykładowe komiksy z Garfieldem czy Mickey Mouse, środki wyrazu, przykłady różnego kadrowania i wykorzystania onomatopei komiksowych. W części praktycznej Szymon Teluk narysuje na żywo przykładowy komiks, a następnie będzie pracował indywidualnie z każdym z uczestników.
02.02.2015 r., godz. 15:00 - warsztaty dla młodzieży od lat 12
Manga i Anime z elementami komiksu i karykatury
Podczas wykładu i bogatej prezentacji multimedialnej poznacie krótką historię Mangi i Anime, skąd wywodzi się ta forma wyrazu i jakie było jej pierwotne przeznaczenie. Dowiecie się także komu Myszka Miki oddała swoje duże oczy. W części praktycznej poznacie podstawowe i zaawansowane techniki tworzenia postaci z Mangi i Anime, które przedstawi Szymon Teluk, a następnie spróbujecie stworzyć charakterystyczną postać o dużych oczach.
Krótki komiks i karykatura
W tej pierwszej części omawiane będą różnice między portretem a karykaturą. Rysownik przedstawi także krótką historię karykatury i jej zastosowania. Następnie pokaże jak krok po kroku stworzyć karykaturę posiłkując się licznymi przykładami gwiazd filmu i estrady. Uczestnicy będą rysować siebie nawzajem, a następnie samych siebie i kogoś znanego tylko z pamięci. Wszystkie prace zostaną wzbogacone o atrybuty i inskrypcje podkreślające komizm. W części teoretycznej warsztatów z komiksu poznacie zasady tworzenia bohatera komiksu, dowiecie się czym różni się krótka opowieść lub żart sytuacyjny od rozbudowanej fabuły. Wspólnie skonstruowany zostanie plan, scenorys i w końcu gotowa plansza komiksu stworzona w pełni profesjonalnymi metodami. Prezentacja obejmuje przykładowe komiksy z Garfieldem czy Mickey Mouse, środki wyrazu, przykłady różnego kadrowania i wykorzystania onomatopei komiksowych. W części praktycznej Szymon Teluk narysuje na żywo przykładowy komiks, a następnie będzie pracował indywidualnie z każdym z uczestników.
03.02.2015 r., godz. 11:00 – warsztaty dla dzieci do 12 lat
Karykatura
Podczas warsztatów omawiane będą różnice między portretem a karykaturą. Rysownik przedstawi także krótką historię karykatury i jej zastosowania. Następnie pokaże krok po kroku, jak stworzyć karykaturę posiłkując się licznymi przykładami gwiazd filmu i estrady. Uczestnicy będą rysować siebie nawzajem, a następnie samych siebie i kogoś znanego tylko z pamięci. Wszystkie prace zostaną wzbogacone o atrybuty i inskrypcje podkreślające komizm.
03.02.2015 r., godz. 15:00 – warsztaty dla młodzieży od lat 12
Concept art. i ilustracja w świecie „Władcy Pierścieni”
Podczas tych warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wymyślać i fachowo narysować postacie, tła i rekwizyty, które potem staną się częścią gry komputerowej, filmu czy komiksu. Zbudujemy planetę, mapę, świat fantasy, wnętrza, budynki, rasy itp., wspólnie, na wielkiej planszy lub indywidualnie.
Krótki komiks i karykatura
Na spotkaniu omawiane będą różnice między portretem a karykaturą. Rysownik przedstawi także krótką historię karykatury i jej zastosowania. Następnie pokaże jak krok po kroku stworzyć karykaturę posiłkując się licznymi przykładami gwiazd filmu i estrady. Uczestnicy będą rysować siebie nawzajem, a następnie samych siebie i kogoś znanego tylko z pamięci. Wszystkie prace zostaną wzbogacone o atrybuty i inskrypcje podkreślające komizm. W części teoretycznej warsztatów z komiksu poznacie zasady tworzenia bohatera komiksu, dowiecie się czym różni się krótka opowieść lub żart sytuacyjny od rozbudowanej fabuły. Wspólnie skonstruowany zostanie plan, scenorys i w końcu gotowa plansza komiksu stworzona w pełni profesjonalnymi metodami. Prezentacja obejmuje przykładowe komiksy z Garfieldem czy Mickey Mouse, środki wyrazu, przykłady różnego kadrowania i wykorzystania onomatopei komiksowych. W części praktycznej Szymon Teluk narysuje na żywo przykładowy komiks, a następnie będzie pracował indywidualnie z każdym z uczestników.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży lub pod nr tel. 32 415 35 88.
źródło: MiPBP w Raciborzu, fot. odkjg (youtube.com - (Nie)poważne obrazki)