środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Rafakowcy wiedzą jak budować bezpiecznie

15.01.2015 09:39 | 0 komentarzy | ż

Zespół realizacyjny IMOS Wrocław RAFAKO S.A. zajął I miejsce w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Buduj bezpiecznie”. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości  95-lecia istnienia PIP.

Rafakowcy wiedzą jak budować bezpiecznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Firma RAFAKO S. A. zdobyła I miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Buduj Bezpiecznie”, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. Rywalizacja odbywała się na szczeblu okręgowych inspektoratów pracy. Nagrody zostały wręczone 18 grudnia, w auli budynku Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu, podczas uroczystości  95-lecie PIP. Komisja konkursowa doceniła warunki panujące przy budowie Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) realizowanej przez RAFAKO w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S. A., należących do EDF.

Decyzja jury została podjęta na podstawie kontroli PIP przeprowadzonych na placu budowy. Ocenie podlegała organizacja i bezpieczeństwo wykonywanej pracy przy budowie Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S. A., należących do EDF.

- Pierwsza nagroda w konkursie „Buduj Bezpiecznie” to dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Damian Klinos, z-ca Dyrektora Projektu IMOS EDF, Kierownik Projektu IMOS Wrocław w RAFAKO S.A.– Bezpieczeństwo w miejscu budowy jest dla naszej firmy priorytetem. Cieszymy się, że działania, które podejmujemy, przynoszą pożądane efekty, a także przyczyniają się do propagowania eliminacji zagrożeń związanych z pracami budowlanymi – dodaje.

Celem inicjatywy „Buduj Bezpiecznie” jest upowszechnianie bezpiecznych i higienicznych warunków na placach budów, jak również promowanie generalnych wykonawców, którzy zapewniają stanowiska pracy, niezagrażające życiu oraz zdrowiu zatrudnionych. W konsekwencji, konkurs przyczynia się także do ogólnej poprawy bezpieczeństwa w budownictwie w skali kraju.

- Wyróżnienie to jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, ale uważam, że tego typu nagrody można otrzymać wyłącznie dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników procesu budowlanego. Budowa, którą kieruję jest tego dobrym przykładem – mówi Bogdan Brzoza, Kierownik Budowy IMOS Wrocław z RAFAKO S.A. - Dla kierownika budowy to duża satysfakcja odebrać wyróżnienie z rąk  przedstawicieli najbardziej  kompetentnej instytucji jeśli chodzi o sprawy BHP w Polsce, czyli Państwowej Inspekcji Pracy. Miło również, że został dostrzeżony trud, jaki wkładamy każdego dnia, aby roboty wykonywać bezpiecznie - dodaje.

- Werdykt Państwowej Inspekcji Pracy jest dla nas dużym sukcesem i docenieniem naszych starań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w realizowanym projekcie. To bardzo budujące wyróżnienie i duża satysfakcja – podkreśla Damian Klinos. – Cały zespół pracujący na budowie włożył dużo pracy w osiągniecie tej nagrody. Szczególne uznanie i wyrazy szacunku należą się naszym koordynatorom BHP i naszym podwykonawcom. Oczywiście nie zapominamy o tym, co jest naszym nadrzędnym celem, a jest nim zdrowie i życie pracowników, którego nie zastąpią żadne nagrody. Chcemy zrealizować ten projekt dobrze i bezpiecznie, a przed nami jeszcze niecały rok ciężkiej pracy.

- Budowa IMOS Wrocław jest jedną z trudniejszych jakimi kierowałem w swojej  25- letniej karierze zawodowej. Oprócz dużego stopnia skomplikowania i stosunkowo krótkiego terminu realizacji, większość robót skumulowanych jest na bardzo małym obszarze. Biorąc pod uwagę te trzy warunki, musieliśmy podjąć szereg działań, aby różnego rodzaju roboty budowlano-montażowe mogły być wykonywane równolegle,  szybko, sprawnie i co najważniejsze - bezpiecznie.  Do działań tych należy zaliczyć rożnego rodzaju prace zabezpieczające, tj. wygrodzenia poszczególnych stanowisk pracy z zachowaniem stref bezpieczeństwa, zadaszenia rozgraniczające roboty prowadzone na różnych poziomach, zadaszenia ciągów komunikacyjnych i nad wejściami do budynków, zbiorników, kanałów, itp.. Nad działaniami związanymi z bezpieczeństwem na budowie sprawowana jest kontrola powołanej przez Inwestora (EDF) i Generalnego Wykonawcę (RAFAKO S.A.), służby BHP. Nadzór sprawowany jest przez cały czas, w którym wykonywane są roboty na budowie. W tym celu, ze strony Inwestora i Generalnego Wykonawcy, zatrudnionych zostało czterech inspektorów BHP, dodatkowo każdy podwykonawca posiada własnego przedstawiciela  ds. BHP. Służby BHP ściśle ze sobą współpracują wg opracowanych na początku procedur, modernizowanych w trakcie budowy – tłumaczy Bogdan Brzoza.

Z inicjatywy RAFAKO S. A., projekt został zgłoszony do konkursu „Buduj Bezpiecznie” 25 lutego ub.r. Inwestycja jest jeszcze w trakcie realizacji.

- W chwili obecnej zakończyliśmy montaż kanałów spalin, absorbera, mokrego komina, który został posadowiony na konstrukcji wsporczej. Wzniesiono konstrukcje stalowe budynków oraz wykonano ich lekką obudowę wraz z dachami, co pozwoliło na rozpoczęcie montażu urządzeń oraz instalacji technologicznych. Wystartowały również prace w branży elektrycznej i automatycznej. Planujemy zakończyć montaż na koniec marca 2015 roku i następnie rozpocząć prace rozruchowe całej instalacji odsiarczania spalin. Przekazanie do eksploatacji planowane jest na koniec października 2015 r. – podsumowuje D. Klinos.

Podczas konkursu wyłoniono łącznie 5 laureatów. II miejsce zajęła krakowska firma Bremer Sp. z o. o. Miejsce III należało do trzech firm: Kajima Poland Sp z o. o., SKANSKA S. A. oraz Krak-Chem Sp. z o . o.  Ponadto, specjalnym wyróżnieniem komisja konkursowa nagrodziła Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S. A. oraz firmę EDF Polska, jako głównego akcjonariusza Kogeneracji.

- Budowa trwa już ponad rok i powoli zbliża się do końca. Uważam, że do tej pory poświęciliśmy bezpieczeństwu bardzo dużo czasu, wypracowane i wdrożone zostały odpowiednie i jak się okazuje, skuteczne procedury przestrzegania i kontroli BHP, obecnie pozostaje ich konsekwentna realizacja - podsumował B. Brzoza.

źródło: RAFAKO