Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Seminarium dla nauczycieli „Mowa nienawiści i hejterstwo w Internecie”

10.01.2015 16:32 | 2 komentarze | (q)

Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK 15 stycznia o godz. 17.00 serdecznie zaprasza nauczycieli z całego subregionu zachodniego województwa śląskiego na seminarium „Mowa nienawiści i hejterstwo w Internecie – jak rozpoznawać, jak przeciwdziałać, jak zapobiegać”.

Seminarium dla nauczycieli „Mowa nienawiści i hejterstwo w Internecie”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Seminarium organizowane jest dla nauczycieli i pedagogów, służyć ma rozpoznawaniu i zdefiniowaniu zjawiska mowy nienawiści oraz hejterstwa, a także metodom ich zapobiegania i reagowania na nie.

15 stycznia o godz. 17.00 Klub Kultury HARCÓWKA w Rybniku - Ligocie przy ul. Zakątek 19.

Program seminarium

16:30 - 17:00 Rejestracja

17:00 - 17:10 Powitanie, otwarcie seminarium. Piotr Dominiak – Prezes Zarządu i Anna Jegerska – Michalska – koordynatorka projektu „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie”. Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK.

17:10 - 17:40 Wykład pt. "Czy język może krzywdzić? Przyczyny i konsekwencje mowy nienawiści". Dr Michał Bilewicz – adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz Adjunct Assistant Professor na University of Delaware w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi badania nad stereotypami i uprzedzeniami, dehumanizacją i mową nienawiści. Doradca Ministra Administracji i Cyfryzacji w Radzie ds. Przeciwdziałania Ksenofobii. Autor ogólnopolskich badań dotyczących akceptacji mowy nienawiści.

17:40 - 17:55 Przerwa kawowa

17:55 - 18:40 Panel ekspertów:

Dr Michał Bilewicz

Piotr Dominiak – animator, doradca i trener w organizacjach pozarządowych, m.in. w Raciborskim Stowarzyszeniu Kulturalnym ASK, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku i Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła w Łodzi. Animuje grupy projektowe i społeczności lokalne, doradza osobom prywatnym i organizacjom pozarządowym w zakresie rozwoju ekonomii społecznej i aktywizacji społeczności, szkoli różne grupy zawodowe, społeczne i pokoleniowe w zakresie współpracy zespołowej, działania projektowego, a także edukacji ekologicznej i globalnej.

Mariola Jakacka – praktyk. Animator, artysta, pedagog, instruktor malarstwa, grafiki i ceramiki, arteterapii, edukacji globalnej, reżyser, organizator i twórca projektów, grup, warsztatów i wystaw. Pracowała z ludźmi z każdej grupy wiekowej m. in. w Bytowskim Centrum Kultury,  Zrzeszeniu  Kaszubsko - Pomorskim, Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupii, Muzem Zachodniokaszubskim, placówkach kulturalno-oświatowych. Twórca grupy plastycznej Gwasz. Członkini Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK.

Mariusz Juszczyk – socjolog, trener, twórca kilkudziesięciu projektów oraz kampanii społecznych. Z trzecim sektorem związany od 10 lat (m.in. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego, Stowarzyszenie Kulturalne ASK, Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych). Publikował w Polsce w The Times, Forbsie, Gazecie Prawnej, serwisie NGO.PL. Redaktor naczelny portalu niehejtuje.com.

Młodszy Inspektor Krzysztof Kazek – Pełnomocnik Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Od 22 lat pełni służbę w Policji. Zajmuje się problematyką przestrzegania praw człowieka i prowadzi szkolenia z tego zakresu. Uczestnik wielu konferencji związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem przestępstw z nienawiści. Od wielu współpracuje z instytucjami administracji publicznej (MSW, MAiC, Rzecznik Praw Obywatelskich, Śląski Urząd Wojewódzki, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny "Metis" w Katowicach) oraz organizacjami pozarządowymi funkcjonującymi w obszarze ochrony praw człowieka.

18:40 - 19:00 Dyskusja.

Pobierz kartę zgłoszenia

Udział w seminarium jest BEZPŁATNY.

Zgłoszenia przyjmowane są do 12.01.2015 roku na adres: ask.niehejtuje@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowych informacji udziela Anna Jegerska-Michalska – koordynatorka projektu, tel. 509 457 089. Więcej informacji o projekcie na www.niehejtuje.com.

Partner organizacyjny: Klub Kultury HARCÓWKA

Seminarium organizowane jest dla nauczycieli i pedagogów w ramach projektu „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie”, realizowanego przez Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” Fundacji im. Stefana Batorego, finansowanego z Funduszy EOG.