Rozmawiali o cyfrowych kompetencjach młodych rybniczan
W auli wykładowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku odbyło się seminarium połączone z debatą, podczas których dyskutowano o nowoczesnych technologiach, kształceniu i cyfrowych kompetencjach, coraz bardziej potrzebnych na rynku pracy.
W imprezie wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, administracji oraz środowisk akademickich, a spotkanie otworzył prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Wszyscy byli zgodni, że technologie cyfrowe oraz związane z nimi nowe środki unijne powinny być priorytetem w rozwoju miasta Rybnika.
– Województwo śląskie otrzyma w nowej perspektywie unijnej potężny zastrzyk finansowy (najwięcej ze wszystkich województw) i należy to wykorzystać ze szczególnością starannością, biorąc pod uwagę obecne trendy na rynku pracy i nieustanny rozwój nowoczesnych technologii. Już od 2015 roku 90% nowopowstających miejsc pracy będzie wymagało przynajmniej podstawowych umiejętności cyfrowych – przekonywał Mirosław Górka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.
Prelegencji przekonywali, że kompetencje cyfrowe mają także wymiar społeczny i zmniejszają nierówności na rynku pracy.
– Nowoczesne technologie zwiększają możliwości podnoszenia kwalifikacji osobom niepełnosprawnym umożliwiając szybszy i łatwiejszy dostęp do nauki, kultury i sztuki – wyjaśniała dr Izabela Mrochen z Uniwersytetu Śląskiego.
Seminarium zorganizowano w ramach projektu "Nowa perspektywa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w wieku 15-27 lat z Miasta Rybnik" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
źródło: FOPSZ