środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Kompania Węglowa oddaje tonę węgla za 2014 rok. Prawnicy powalczą o deputat za 2015 rok

19.12.2014 08:30 | 19 komentarzy | tora, pm

Bez szumnych zapowiedzi, już po odwołaniu z funkcji prezesa Mirosława Tarasa, zarząd Kompanii Węglowej podjął uchwałę o oddaniu byłym pracownikom spółki jednej tony węgla z deputatu za rok 2014, zabranej w lutym.

Kompania Węglowa oddaje tonę węgla za 2014 rok. Prawnicy powalczą o deputat za 2015 rok
Pozwy tysięcy emerytów przyniosły skutek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Decyzja zarządu spółki o odebraniu emerytom części bezpłatnego węgla była sprzeczna z przepisami prawa, na co od dawna zwracaliśmy uwagę. Później potwierdziły to wyroki sądów – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. A co z deputatem za 2015 rok? – Będziemy nadal pracować, aby przywrócić deputat za rok 2015, który w ocenie działu prawnego naszej fundacji jest odebrany w sposób nieprawidłowy –  mówi Bartosz Sapota, prezes zarządu Fundacji Obrony Praw Człowieka ‘Dura Lex, Sed Lex’.

Kompania ugięła się pod tysiącami pozwów

O przełomowej dla byłych pracowników KW decyzji zarządu spółki jako pierwszy poinformował Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80.

Uchwała dotyczy przywrócenia wymiaru bezpłatnego węgla oraz przesunięcia terminu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego dla emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób za rok 2014. – Bardzo dobrze, że podjęto taką uchwałę. Sądy nie będą zawalone dziesiątkami tysiącami spraw, a i spółka i emeryci górniczy nie będą narażeni na dodatkowe koszty sądowe i ciąganie się po sądach – komentuje Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80. Niewykluczone, że wpływ na decyzję władz spółki miały tysiące pozwów wysłanych przez emerytów i ich pełnomocników prawnych, a także wygrywane procesy o przywrócenie deputatów. Dotąd spółka, wg informacji Sierpnia 80, nie respektowała wyroków, nawet prawomocnych. Władze Kompanii miały nawet wysłać do swoich kopalń niejawną instrukcję mówiącą, że spółka nie aprobuje wyroków Sądu Okręgowego w Gliwicach, i że nie uznaje również zgłaszanych do niej roszczeń, także w formie powództwa o zapłatę. Kompania Węglowa nie komentuje tych doniesień poprzestając na oficjalnym komunikacie o podjęciu przez zarząd 10 grudnia uchwały o przywróceniu pełnego deputatu byłym pracownikom.

– O właśnie takie pozasądowe załatwienie tej sprawy wnioskowaliśmy pod koniec października. Wówczas, w skierowanym wniosku, podpisanym przez wiceprzewodniczącego związku w KW Marcelego Murawskiego, zwracaliśmy uwagę na to, że potyczki sądowe z uprawnionymi do całości węgla emeryckiego osobami może kosztować samą Kompanię nawet 36 do 70 mln. zł – dodaje szef Sierpnia 80. – To była jedyna możliwa decyzja. Gdyby Zarząd Kompanii Węglowej jej nie podjął, naraziłby firmę na znacznie większe koszty – wtóruje mu Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Zaległa tona bezpłatnego węgla będzie wydawana przede wszystkim w naturze, do 30 czerwca 2015 r. Emeryci, renciści i inne osoby uprawnione otrzymają prawo odmowy przyjęcia takiej formy deputatu. Wtedy zostanie im wypłacony ekwiwalent, z tym że na jego wypłatę poczekają do końca 2015 r.

Pamiętać należy, że czwartkowa decyzja zarządu nie oznacza odstąpienia od całkowitej likwidacji emeryckiego węgla z dniem 1 stycznia 2015 r. O deputat będą się mogli jedynie ubiegać byli pracownicy kopalń postawionych w stan likwidacji przed 1 stycznia 2007 r., którzy nabyli prawo do świadczeń emerytalno-rentowych przed tą datą. Formalności muszą załatwić w ZUS. Solidarność przygotowała wzory potrzebnych oświadczeń i wniosków. Są dostępne w biurach komisji zakładowych związku w poszczególnych kopalniach, biurach terenowych śląsko-dąbrowskiej „S” oraz biurze Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Katowicach przy ulicy Floriana 7.

(tora, pm)


Przywrócona tona – informacje praktyczne

1. Wszyscy uprawnieni do bezpłatnych deputatów węglowych są ujęci w ewidencji poszczególnych kopalń i oddziałów KW.

2. Uprawnieni, zamierzający zmienić ekwiwalent pieniężny na węgiel powinni się zgłosić do referatu węglowego swoich macierzystych kopalni i złożyć, po 22 grudnia 2014 r.,  tzw. deklaracje węglową.

3. Deputat w naturze realizowany będzie na podstawie otrzymanej asygnaty z terminem ważności przez okres 3 miesięcy.

4. Obsługa realizacji deputatu i odbioru węgla będzie możliwa od 22 grudnia 2014 do 30 czerwca 2015 w macierzystych kopalniach.

5. Transport węgla deputatowego uprawieni powinni załatwić sobie sami.

6. Ekwiwalent pieniężny będzie mógł być zrealizowany w grudniu 2015 r. w formie gotówki, przekazu pocztowego lub przelewu na wskazane konto.

7. Kompania preferuje deputat w naturze.