Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Zakończenie sporu w JZR. Związkowcy wywalczyli Program Dobrowolnych Odejść

03.12.2014 15:37 | 7 komentarzy | acz, żet

Kilkudziesięciu górników ze spółki  Jastrzębskie Zakłady Remontowe protestowało pod ziemią w kopalniach  Budryk, Borynia i Zofiówka. Górnicy sprzeciwiali się zwolnieniom grupowym w spółce.

Zakończenie sporu w JZR. Związkowcy wywalczyli Program Dobrowolnych Odejść
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

3 grudnia przedstawiciele związków zawodowych (Jedność, Związek Zawodowy Górników w Polsce, NSZZ Solidarność) oraz zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW S.A. zawarli porozumienie dotyczące Programu Dobrowolnych Odejść. Tym samym zakończono spór pracowników JZR z władzami spółki.

Porozumienie określa zasady przejścia pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych do JSW Szkolenie i Górnictwo w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, którym zostaną objęci wszyscy pracownicy JZR zatrudnieni w obszarze działalności górniczej.

Proces przejścia pracowników objętych programem zostanie rozpoczęty 8 grudnia i będzie trwał do zakończenia ostatniej umowy o świadczeniu usług JZR na rzecz kopalń JSW S.A. Niewykorzystane urlopy pracowników JZR zostaną wypłacone. Pracownicy JZR, którzy skorzystają z PDO i przejdą do JSW Szkolenie i Górnictwo mogą być również spokojni o dodatek stażowy - ich staż pracy z JZR będzie traktowany na równi ze stażem pracy pozostałych pracowników JSW SiG.

Związkowcom udało się również wywalczyć "czternastkę" dla pracowników JZR, z którymi rozwiązano stosunek pracy po 3 listopada. Z kolei pracownicy JZR, którzy po 3 listopada rozwiązali umowę o pracę z własnej inicjatywy otrzymają teraz propozycję zatrudnienia w JSW SiG.

Oświadczenia o przystąpieniu do Programu Dobrowolnych Odejść pracownicy JZR mogą składać w okresie od 8 grudnia 2014 roku do 15 stycznia 2015 roku (uczestnictwo w PDO jest dobrowolne).

Porozumienie zostało zawarte w oparciu o "skrajnie trudną sytuację na rynku węgla kamiennego" i wynikającą z niej "pilną potrzebą ograniczenia kosztów".

Przypomnijmy, 3 grudnia na powierzchnię nie wyjechała cała nocna zmiana JZR. - Do niej dołączyli ludzie, którzy przyszli do pracy na pierwszą zmianę. O godzinie  12.00 do protestujących chcieli się przyłączyć pracownicy z drugiej zmiany, ale nie wydano im lamp. Pracodawca wysłał ich na  przymusowy urlop. Protestujący zapowiadają, że nie opuszczą kopalni, jeśli zarząd nie zagwarantuje im bezterminowych umów o pracę - informuje Adam Kowalski, wiceprzewodniczący Solidarności w Jastrzębskich Zakładach Remontowych.

Do akcji przyłączyli się pracownicy JZR z innych kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak poinformował Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW, w kopalni Budryk w podziemnym proteście bierze udział ok 50 pracowników JZR, w Boryni ok. 10 i ok. 30 w KWK Zofiówka. Natomiast pracownikom JZR z pierwszych zmian w kopalniach Pniówek i Jas-Mos pracodawca uniemożliwił zjazd na dół.