Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Nie dla czadu. Strażacy przypominają o zasadach

02.12.2014 12:46 | 0 komentarzy | KP

Dwutlenek węgla to zabójczy gaz, który każdego roku powoduje śmierć wielu osób. Jak mówią statystyki, tylko w okresie od września 2012 roku do marca 2013 roku w wyniku zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób, a 2216 zostało poszkodowanych. Straż pożarna przypomina, co robić, by nie narazić się na działanie tego tak zwanego cichego zabójcy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Miejsce powstania tlenku węgla.

 

 

Skąd się bierze czad?

Tlenek węgla, czyli czad, to bezbarwny i bezwonny, silnie trującym gaz. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu jako opału używasz węgla i drewna, dokonuj okresowych przeglądów nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla i jak ratować zaczadzonego?

Objawy związane z zatruciem tlenkiem węgla to bóle i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudności z oddychaniem (nieregularny, przyspieszony oddech), senność, nudności. Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny. Nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, umiera. Aby ratować życie osoby zaczadzonej, należy zapewnić jej dopływ powietrza, czyli natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę na świeże powietrze, rozluźnić jej ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać, gdyż nie można doprowadzić do przemarznięcia. Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do sztucznego oddychania i masażu serca, a także wezwać służby ratownicze: pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarną – tel. 998 lub 112.

Co zrobić, aby być bezpiecznym?

Należy zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń oraz stosować mikrowentylację okien i drzwi. Zabronione jest zasłanianie kratek wentylacyjnych. Bardzo ważne jest, by z pomocą fachowców dokonywać okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej. Nie należy też spalać niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane. W celach bezpieczeństwa warto zainstalować czujki tlenku węgla, przede wszystkim w tej części domu, w której sypia rodzina – to bardzo skuteczne urządzenia, które uratowały już niejedno życie. Tylko czujka pozwoli stwierdzić obecność czadu. W sprzedaży oprócz czujek tlenku węgla są także urządzenia wykrywające tlenek węgla i inne groźne substancje. Szacunkowy koszt zakupu takiego urządzenia wynosi około 120 złotych.

źródło: KM PSP Rybnik, opr. kp
grafika: KM PSP Rybnik