środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Środowiskowy Dom Samopomocy z nowym samochodem gotowy do przyjęcia nowych podopiecznych

02.12.2014 10:39 | 0 komentarzy | ż

Przypomnienie krótkiej historii ośrodka i powodów jego powstania, podpisanie wymaganych dokumentów, następnie wręczenie kluczyków do pojazdu i …w drogę. Tak w skrócie można opisać przekazanie samochodu dla Stowarzyszenia na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych “DOM". Organizacja na zlecenie Powiatu Raciborskiego prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy typu B w Raciborzu przy ul. Grzonki 1.

Środowiskowy Dom Samopomocy z nowym samochodem gotowy do przyjęcia nowych podopiecznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To miejsce specjalnie stworzone dla osób, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Głównym celem domu jest zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej swoich podopiecznych. Troskliwa i profesjonalna opieka, intersujące formy zajęć, przestronne i nowoczesne wnętrza, domowa atmosfera sprzyjająca nauce samodzielności to tylko część oferty jaką swoim wychowankom zapewnia raciborska placówka, która funkcjonuje od stycznia 2014 r. i jest finansowana z dotacji celowej budżetu państwa. Na zainteresowanych uczestników czekają jeszcze wolne miejsca.

W poniedziałek starosta raciborski Adam Hajduk oraz wicestarosta Andrzej Chroboczek oficjalnie oddali w użyczenie 9-osobowy bus marki Renault Trafic (rok produkcji 2008, 2.0 diesel) na potrzeby działalności placówki. Stowarzyszenie "Dom" reprezentowała prezes Magdalena Procajło, natomiast ŚDS - kierownik Iwona Olszewska. Towarzyszyła im także jedna z podopiecznych. Po dopełnieniu formalności, już na parkingu przed urzędem, przekazano kluczyki do samochodu. Bus umożliwi przywożenie i odwożenie wychowanków Domu i ułatwi codzienną działalność placówki. Jego zakup został sfinansowany z budżetu Powiatu Raciborskiego (wartość pojazdu 44 tys. zł).


INFORMACJE DODATKOWE dla zainteresowanych pobytem w placówce:

Dom jest ośrodkiem wsparcia dziennego oferującym pomoc stacjonarną przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, 8 godzin dziennie. Świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

Uczestnicy mogą uczestniczyć w wszechstronnej rehabilitacji ruchowej, terapii psychologicznej i socjalnej, treningach umiejętności potrzebnych do codziennego życia oraz szeroko rozumianej rekreacji. Zajęcia te odbywają się w godz. od 8.00 do 14.00. Podczas pobytu uczestnicy mają zapewniony ciepły posiłek.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką doskonale przygotowaną do funkcjonowania w niej osób upośledzonych, w tym z zaburzoną zdolnością ruchową. Posiada centralną łazienkę z natryskiem i wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych oraz toalety. Przestronne i jasne pomieszczenia pozwalają na swobodne przemieszczanie się osób na wózkach inwalidzkich.

ŚDS proponuje dla swoich podopiecznych następujące zajęcia:

  • kulinarne i gospodarcze,
  • plastyczne i rękodzieła,
  • komputerowo-multimedialne,
  • relaksacyjne,
  • rewalidacyjne,
  • rehabilitacyjne,
  • muzykoterapia,
  • choreoterapia,
  • biblioterapia,
  • psychoterapia,
  • hortiterapia,
  • psychoterapia,
  • socjoterapia.

Wszystkie te zajęcia są prowadzone w odpowiednio przygotowanych pracowniach. Na uczestników czekają dobrze wyposażone pracownie m.in.: plastyczna, komputerowa, ekologiczna, ogrodnicza, dbałości o wygląd, kulinarna, czy pokój indywidualnego poradnictwa.

Koszt pobytu uczestników w Środowiskowym Domu Samopomocy jest pokryty w całości lub w części z budżetu państwa.

Wniosek o skierowanie do Domu należy składać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej, dołączając zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie. Do wniosku dołącza się orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada oraz rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzonym w tej sprawie przez właściwy ośrodek pomocy społecznej.

Zainteresowani skierowaniem, ich rodziny i opiekunowie, proszeni są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu, ul. Klasztorna 6, tel. 32 415 20 28 lub właściwym terytorialnie ośrodkiem pomocy społecznej.

Szczegóły: www.stowarzyszeniedom.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu