Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Chcesz zmienić imię albo nazwisko? Możesz to zrobić, ale...

23.11.2014 17:04 | 0 komentarzy | KP

Kierownik rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego rozpatruje około stu wniosków rocznie, które dotyczą zmiany imienia lub nazwiska. Kto i w jakich okolicznościach może zmienić swoje personalia?

Chcesz zmienić imię albo nazwisko? Możesz to zrobić, ale...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ustawa o zmianie imienia i nazwiska

­– Imię i nazwisko można sobie zmienić w uzasadnionych przypadkach. Nie chodzi tutaj o kaprys, ale konkretny powód. Każdy z wnioskodawców, który się do nas zwraca, ma subiektywne powody do tego, aby to zrobić – wyjaśnia Maria Cwenar, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rybniku. Co oznacza uzasadniony przypadek? To reguluje już litera prawa. Możliwość zmiany imienia i nazwiska określa ustawa z dnia 13 czerwca 2009 roku, w myśl której zmiany można dokonać, kiedy posiada się imię lub nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, gdy chce się dokonać zmiany na imię lub nazwisko faktycznie używane albo kiedy jedno z nich zostało wcześniej zmienione wbrew prawu. Ustawa mówi również, że zmiany może dokonać osoba, posiadającą obywatelstwo innego państwa, na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami tego państwa. Ważny jest fakt, że to wyliczenie nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że zmiany można dokonać również z innego powodu, o ile okaże się on ważny.

W Rybniku też zmieniają

– Żeby zmienić imię lub nazwisko, trzeba przyjść do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy na pobyt stały. W naszym przypadku mamy gotowe wnioski. Osoba wypisuje i podaje powód zmiany imienia lub nazwiska i dołącza do tego odpis aktu urodzenia w wypadku osób niezamężnych. Osoba zamężna musi dołączyć również akt małżeństwa – tłumaczy Maria Cwenar, która przyznaje, że do rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego wpływają wnioski, które w zdecydowanej większości zawierają ważne przesłanki do zmiany imienia czy nazwiska. – Powody są subiektywne. Bardzo często osoby osiągające pełnoletność, nie chcą nosić nazwiska ojca z różnych względów, np. kiedy rodzice byli po rozwodzie, czy ojciec opuścił rodzinę w dzieciństwie. Wtedy ludzie często przyjmują nazwisko rodowe matki albo dziadka. Każdego roku niewiele ponad 100 osób zmienia u nas nazwiska. Są też sytuacje zmiany imion, gdy w dzieciństwie dziecko otrzymuje udziwnione imię i w momencie, gdy po latach robi np. doktorat, to imię zaczyna im przeszkadzać, bo nie brzmi poważnie w stosunku do osiągniętego wykształcenia – przyznaje kierownik USC. Okazuje się, że zdecydowanie częściej ludzie zmieniają nazwiska, a dużą grupę w tym zakresie stanowią kobiety po rozwodzie. Taka osoba może wrócić do swojego panieńskiego nazwiska do 3 miesięcy od prawomocnego orzeczenia rozwodowego. – Jeśli tego nie zrobi w tym czasie, to potem trzeba to robić w oparciu o ustawę – dodaje urzędniczka.  

Imię: Manchester, nazwisko: United

Ustawa ogranicza jednak zmianę personaliów. – Negatywnie rozpatruje się wnioski o zmianę nazwiska na historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej, albo wojskowej. Nie można więc zmienić sobie nazwiska na Sobieski lub Lubomirski – wylicza Maria Cwenar. Swego czasu głośny był przypadek, kiedy w jednym z krajów pewna osoba chciała zmienić swoje personalia na Manchester United, czyli na nazwę swojego ulubionego klubu piłkarskiego. – Gdyby coś takiego było u nas, to bym na pewno odrzuciła taki wniosek – uśmiecha się kierownik rybnickiego USC i dodaje, że na szczęście nie ma do czynienia z tak dziwnymi przypadkami. – Każdy przedstawia raczej poważne wnioski, uzasadnienie również, także nie ma kaprysów. Dlatego nie przypominam sobie w ostatnim czasie przypadku, bym jakiś wniosek musiała odrzucić – kończy Maria Cwenar.

(kp)

fot. MSW