Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Obchody sześćdziesiątej rocznicy śmierci Arki Bożka bez udziału władz

22.11.2014 12:54 | 4 komentarze | żet

Arka Bożek zasługuje na miejsce w pamięci nie tylko mieszkańców Raciborza, ale i całej Polski - nie wątpią w to organizatorzy obchodów 115. rocznicy urodzin i 60. rocznicy śmierci wielkiego Polaka.

Obchody sześćdziesiątej rocznicy śmierci Arki Bożka bez udziału władz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawy człowiek, gorący patriota, płomienny mówca i bezkompromisowy szermierz w obronie słusznych praw polskiej ludności na Śląsku - głosi napis na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę domu, w którym żył Arka Bożek. 22 listopada pod pomnikiem Arki Bożki w Raciborzu zakończyły się obchody rocznicy jego urodzin i śmierci.

Smutne to było zakończenie - garstka starszych osób, dla których pamięć o Arce Bożku znaczy wiele. Zabrakło posła Henryka Siedlaczka, starosty raciborskiego Adama Hajduka i prezydenta Mirosława Lenka, którzy objęli obchody swoim patronatem.

Byli za to Alfred Nowak, autor m. in. książki o działalność Arki Bożka w latach 1945-1954, Wojciech Nazarko - prezes raciborskiego "Sokoła" i przewodniczący komitetu obchodów rocznicy urodzin i śmierci Arki Bożka oraz Bolesław Stachow -  znakomity raciborski fotograf.

Warto również wspomnieć o poczcie sztandarowym Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, który uświetnił krótkie zakończenie obchodów - bodajże jedyny pozytywny akcent dzisiejszej uroczystości.

Dlaczego warto pamiętać o Arce Bożku, co powinno stanąć obok jego pomnika przy ul. Opawskiej? O tym przeczytacie Państwo we wtorkowym wydaniu "Nowin Raciborskich".

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.