Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Bardzo ciepły październik w Raciborzu – meteorologiczne podsumowanie miesiąca

17.11.2014 13:01 | 0 komentarzy | ż

Specjalnie dla Czytelników, którzy lubią czytać i rozprawiać o pogodzie... Tegoroczny październik dołączył do grona najcieplejszych w historii obserwacji meteorologicznych.

Bardzo ciepły październik w Raciborzu – meteorologiczne podsumowanie miesiąca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sytuacja baryczna nad Europą sprzyjała przez większą część miesiąca napływowi ciepłych i wilgotnych mas polarno-morskich. Okresami, a w szczególności w trzeciej dekadzie nad obszar Polski południowej napływało również chłodne powietrze polarno-kontynentalne.

Temperatura

W omawianym okresie wystąpiło 8 dni ciepłych, z czego 5 dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C. Kolejnych 8 dni zapisało się jako chłodne, a tylko 4 dni były zimne. Oprócz tego wystąpiły 2 dni z porannymi przymrozkami. W najcieplejszym dniu, 10 października, maksymalna temperatura powietrza w godzinach popołudniowych wyniosła wartość +23,2°C, najniższą temperaturę powietrza -0,5°C odnotowano 28 października w godzinach porannych. Najniższą temperaturę powietrza przy gruncie, tj. wartość -3°C zanotowano 30 października. Średnia temperatura powietrza w tym okresie wyniosła +11°C i tym samym była wyższa od średniej z wielolecia aż o 2°C, co ostatecznie klasyfikuje miesiąc pod względem termicznym jako bardzo ciepły. Na przestrzeni ubiegłych lat zdarzały się jeszcze cieplejsze, a także zimniejsze październiki. Na uwagę zasługuje ten z 1966 roku, wówczas 10 października maksymalna temperatura powietrza wyniosła aż +26,6°C. Jak pokazuje historia miesiąc ten potrafi być także mroźny. W 1990 roku, 23 października w godzinach porannych temperatura powietrza obniżyła się do wartości -7,2°C.

Opady

W rejonie Raciborza średnia miesięczna suma opadów przypadająca na październik wynosi odpowiednio 41,3 mm. Tegoroczny październik pod względem opadów kształtował się w normie. Miesięczna suma opadów wyniosła 35,2 mm, co stanowiło 85% normy opadowej.  Zdecydowana większość tego opadu wystąpiła na początku trzeciej dekady – w ciągu dwóch dób. Jednakże miesiąc ten potrafi odznaczać się dużą skrajnością pod względem opadów. W 2003 roku, miesięczna suma opadów wyniosła aż 67 mm, co w odniesieniu do wieloletniej normy wyniosło 162% opadu. Ostatecznie miesiąc ten zapisał się w historii pomiarów jako bardzo wilgotny. Czasem przy sprzyjającej sytuacji barycznej w miesiącu październiku obserwuje się pierwsze opady śniegu. Tak było chociażby w 1997 roku, kiedy 27 dnia miesiąca w godzinach porannych wysokość pokrywy śnieżnej wyniosła 5 cm.

Wiatr

W ciągu całego okresu przeważały wiatry z sektorów od południowo-wschodniego do południowo-zachodniego. Najsilniejsze porywy wiatru do 50,4 km/h zostały zaobserwowane 20 października w godzinach popołudniowych. Udział cisz stanowił 3,6%

Ciśnienie atmosferyczne

Najwyższą wartość ciśnienia atmosferycznego 1033 hPa odnotowano 27 października w godzinach porannych, z kolei najniższą wartość 1008 hPa 16 października w godzinach popołudniowych.

Podsumowanie

Tegoroczny październik okazał się bardzo ciepłym miesiącem i tym samym dołączył do grona najcieplejszych październików w historii prowadzenia obserwacji meteorologicznych.

Opracowanie: Meteo Project