Piątek, 28 czerwca 2024

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

RSS

Czy ludzie reagują na hejt?

27.10.2014 11:11 | 0 komentarzy | red

Wystarczy kilka prostych kroków. Zdecydowanie, odwaga i działanie. Mowa nienawiści to społeczny problem, który należy rozwiązywać. Wyjściem z sytuacji na pewno nie jest zamiatanie go pod dywan, mówiąc kolokwialnie. Jak to wygląda ze strony mieszkańców Jastrzębia- Zdroju?

Czy ludzie reagują na hejt?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mówiąc o zjawisku mowy nienawiści podaje się jego ramy, wielkość oraz statystyki. Nie zawsze jest to możliwe, gdyż aktywność obywateli w reagowaniu na hejt jest znikoma. W rozmowie z Rzecznikiem Prasowym Miejskiej Komendy Policji w Jastrzębiu-Zdroju wynikło, iż ludzie nie zgłaszają przestępstw związanych z mową nienawiści, o której mówią odpowiednie artykuły w Kodeksie Karnym. „W tym roku na terenie naszego miasta doszło do zaledwie jednego takiego czynu. Chodziło o umieszczenie na elewacji jednego z bloków mieszkalnych napisu "JUDE RAUS" oraz rysunku Gwiazdy Dawida na szubienicy. Ani zarządca bloku ani żaden z jego mieszkańców nie przyznał, aby napis ten uraził jego bądź jego wyznania religijne wobec tego nie ma osób pokrzywdzonych. Sprawca nie został zatrzymany, w związku z czym nadal prowadzimy czynności zmierzające do jego ustalenia.” Słowa pani sierż. Szt. Magdaleny Szust pokazują, że policja jest gotowa by zaradzić temu, co raz bardziej powszechnemu problemowi. Wymagana jest jednak inicjatywa ze strony mieszkańców.

Jak widać społeczność jastrzębska nie śpieszy do uzyskania pomocy czy rozwikłania tej trudności. A w mieście działają placówki, które udzielają wsparcia ofiarom, pokrzywdzonym. Jest poradnia, która zajmuje się kwestią zdrowia psychicznego oraz na ul. Śląskiej 12 znajduje się Komenda Miejska Policji. Ponadto w każdej szkole pomocy udzielają pedagogowie.

Możliwości i metod jest wiele, potrzeba tylko sięgnięcia po nie. Na portalach internetowych miasta, pojawia się duża liczba wykorzystywania mowy nienawiści wobec innych. I widać, iż to zjawisko jest powszechne i bardzo duże. Problem stanowi brak aktywności reagowania przez mieszkańców. Mijają się z hejtem, zostawiają go za sobą.

Miasto oferuje bezpieczeństwo, z którego powinnością jest korzystać. Szacunek i dobre relacje społeczne gwarantują rozwój, atmosferę, w której chce się mieszkać. A problemy należy likwidować, stawiać czoła trudnościom. Przede wszystkim strach schować do szafy i przejąć inicjatywę.

Jednak jeśli ktoś nie ma odwagi powiadomić policji o pokrzywdzeniu, przestępstwie, zażaleniu – zawsze jest możliwa droga mailowa. Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu – Zdroju ma swoją stronę internetową, na której każdy znajdzie potrzebne informacje – www.jastrzebie.slaska.policja.gov.pl

Teoretycznie, wszystko zostało powiedziane. Czas na praktykę i inicjatywę. Poziom hejterstwa jest co raz powszechniejszy. Przypomina epidemię, która zaraża ogromy ludzi. Należy więc wykorzystać antidotum pomocy – czerpać z instytucji, które oferuje miasto Jastrzębie- Zdrój. Reagujmy na mowę nienawiści, a obojętności mówmy stanowcze NIE.

Źródło: http://www.niehejtuje.com/