To był bardzo ciepły i wilgotny wrzesień. Meteorologiczne podsumowanie miesiąca
- W ciągu ubiegłego miesiąca dominował napływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku. Pogoda była dość zróżnicowana, nie rzadko się chmurzyło i padało, mimo wszystko nie zabrakło suchych i pogodnych okresów, które tak bardzo lubimy - informują meteorolodzy z Mete Project Racibórz.
Temperatura
Najcieplejszą okazała się pierwsza dekada miesiąca, natomiast najzimniejszą ostatnia. W całym okresie wystąpiło 22 dni ciepłych, z czego 3 były gorące i tylko 2 zapisały się jako chłodne. Pozostałe były komfortowe. Maksymalna temperatura powietrza została odnotowana 7 września i wyniosła 26,7°C, zaś minimalna 24 września i wyniosła 2,8°C. Największy spadek temperatury przy gruncie został zaobserwowany również 24 września, wówczas termometr wskazał 1°C. Jak pokazuje historia zdarzały się jeszcze cieplejsze wrześnie z temperaturą maksymalną dobową 31,4°C, a także zimniejsze z temperaturą minimalną dobową na poziomie -1,5°C. Średnia temperatura września ostatecznie wyniosła 15,5°C, a więc wyższa od średniej wieloletniej o 1,9°C, co klasyfikuje miesiąc ten jako bardzo ciepły pod względem termicznym.
Deszcz
Początek miesiąca przyniósł porządne ulewy. Największy opad wystąpił w nocy z 1 na 2 września, gdzie podczas jednej doby hydrologicznej spadło 58,1 mm/ m kw. powierzchni. Największy godzinowy opad wystąpił w nocy 2 września między godziną 1:00-2:00 i wyniósł 16 mm. Kolejne dość duże opady wystąpiły w nocy 22 września, jednak tym razem o wiele mniejsze od tych z początkiem miesiąca, gdyż dobowy opad wyniósł 25,2 mm/ m kw. powierzchni. Miesięczna suma opadów wyniosła 127,5 mm, co stanowi 126% średniego opadu z wielolecia.
Ciśnienie
Największy wzrost ciśnienia atmosferycznego do wartości 1030,9 hPa, został odnotowany 28 września, z kolei najniższe ciśnienie, które wyniosło odpowiednio 1007,8 hPa wystąpiło 22 września.
Wiatr
Silniejszy wiatr dał się we znaki z początkiem pierwszej i trzeciej dekady. Zdecydowanie najsilniejszy wiatr w porywach do 54 km/h wystąpił 22 września. Oprócz tego noce i poranki przyniosły 6 dni z mgłą, poza tym 5 razy w ciągu miesiąca pojawiła się burza.
Złota polska jesień
Wrzesień już za nami, w kalendarzu rozpoczyna się druga dekada października i jak widać za oknem aura próbuje wynagrodzić nam mokry i pochmurny wrzesień suchą, stabilną i słoneczną aurą. Szczególnie ciepło i przyjemnie zrobiło się na początku i końcu pierwszej dekady. Oby tylko złota polska jesień wytrwała z nami jak najdłużej i tego serdecznie życzymy wszystkim Czytelnikom.
Więcej informacji pogodowych tutaj:
Opracowanie: Meteo Project