Doświadczasz lub wiesz? Zareaguj!
Z mową nienawiści nieodzownie związane są jej skutki i konsekwencje. Często mają one wymiar katastrofalny dla odbiorcy. Problemy bywają tak duże, że trzeba działać. Jak reagować na hejt? Gdzie szukać pomocy? Poniżej znajdziesz poradnik, jak sobie radzić z mową nienawiści.
W dzisiejszym „multimedialnym świecie” agresja czy nienawiść przybiera różną postać. Jednak nie ważne, jaki obierze kształt niesie za sobą pokrzywdzenie, depresje i inne negatywne skutki, które prowadzą do nieoczekiwanych zachowań ofiar hejtu. Wówczas należy wyjść z inicjatywą – wsparcie i rozmowa to pierwszy krok, jaki powinno się wykonać. Kontakt i bliskość dają poczucie zainteresowania sprawą. Zaufanie można znaleźć w rodzicu, przyjacielu czy pedagogu szkolnym. Niemniej jednak hejt ma różną skalę oddziaływania na drugą osobę i trzeba sięgać po inne metody radzenia sobie.
Przeciwdziałaniu przemocy i agresji słownej zajmuje się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Nie przerażaj się, słysząc przymiot „psychologiczno”. To żaden wstyd! Instytucja została założona właśnie po to, by pomagać. By walczyć z nienawiścią, zastraszaniem, przemocą psychiczną i innymi negatywnymi czynnikami. Chcesz dowiedzieć się więcej informacji? Zajrzyj na www.ppp.jasnet.pl. Oferują pomoc, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Warto podjąć się tej aktywności – chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również i poprawny stan emocjonalny i psychiczny. Wystarczy spróbować się otworzyć, a napięcie i zdenerwowanie znacznie się zminimalizują.
Hejt to nie tylko zwykła błahostka, która pęta łańcuchami pojedynczą osobę i wywiera negatywne emocje. To także problem na ogromną skalę, który przybiera miano przestępstwa. Kodeks Karny zawiera artykuły mówiące o znieważeniach, groźbach czy nawoływaniach do agresji. W sieci nikt tak naprawdę nie jest anonimowy – to błędne przeświadczenie daje poczucie, że „wszystko mi wolno”. A wykroczenia prawne podlegają karze. WAŻNE JEST BY UŚWIADAMIAĆ O ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WŁASNE CZYNY BĄDŹ SŁOWA. Gdy granice prawne zostaną przekroczone należy podjąć oficjalne kroki interwencyjne. W zależności od rodzaju hejtu, trzeba odnieść się do odpowiedniego artykułu. Wówczas można wystosować zawiadomienie, ustnie bądź pisemnie – jeśli drogą pisemną, pismo wysyłamy do prokuratury, jeśli ustnie – należy udać się do komisariatu Policji i złożyć zawiadomienie. Gwarantem jest to, iż każde zawiadomienie musi zostać przyjęte, bez wyjątków. Inną formą jest zażalenie – aczkolwiek przynależy ono pokrzywdzonemu bądź osobie/instytucji państwowej/samorządowej/społecznej, która złożyła zawiadomienie. Zatem kolejnym sposobem reagowania na mowę nienawiści jest ścieżka prawna, tudzież wspomaganie się policją i kodeksem karnym.
Nie zapominajmy, że można zapobiegać mowie nienawiści, a nie tylko reagować. Propagowanie kultury w sieci bądź innych środowiskach jest ważnym elementem budującym więzi, szacunek i wzajemne relacje. Niech słowa będą łącznikiem ludzi a nie narzędziem tworzącym przepaść i powodującym uszkodzenia. Należy pamiętać, że to właśnie słowa i wypowiedzi kształtują nasz wizerunek.
Źródło: http://www.niehejtuje.com/