- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Czerwionka-Leszczyny
- Wiadomości
- Szuflada
- Informacje
Ogrzewaj z głową. Sześć kroków, aby nie zjadły nas rachunki
Za oknami coraz chłodniej, zaczynamy ogrzewać swoje mieszkania. Niestety ciepło kosztuje – i to coraz więcej. Co zrobić, by choć trochę ograniczyć te wydatki?
Trzeba pamiętać, że nasze rachunki w pewnej mierze zależą od samego budynku, np. od jego wieku, stanu i wielkości okien, liczby ścian zewnętrznych itd. Te czynniki mają wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości ciepło „ucieka” na zewnątrz. Duże znaczenie dla gospodarki ciepłem mają okna. Średnio przyjmuje się, że tracimy przez nie od 15 do 25 proc. ciepła. Wpływ na wielkość strat ciepła ma zarówno szczelność okien, jak i ich powierzchnia. Każdy, kto ma lub miał stare okna, wie, jak bardzo może wiać przez szpary. Dlatego uszczelnienie okien lub wymiana ich na nowoczesne, a tym samym szczelne, to zasadny wydatek. Wymiana okien jest jednym z najbardziej wymiernych działań przy oszczędzaniu energii. Dzięki temu możemy zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o połowę.
Straty ciepła ograniczy także zasłanianie okien po zmroku. grubymi, krótkimi zasłonami czy też żaluzjami (kaloryfery muszą być odkryte). Na ścianie przy grzejniku warto zainstalować matę izolacyjną, a w żadnym razie nie zasłaniać grzejnika firanami, zasłonami, obudowami lub meblami.
Im bardziej grzejnik jest odkryty, tym cyrkulacja ciepła w pomieszczeniu jest lepsza. Trzeba też pamiętać o tym, że mocno zakurzony grzejnik słabiej oddaje ciepło.
Jak ograniczyć rachunki? Posłuchaj specjalistów
1. Określ swój komfort cieplny
Według specjalistów osoby w wieku do 45 lat najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 19-21°C, niemowlaki i osoby starsze preferują temperaturę o 1-2 stopnie wyższą. Nocą, gdy śpimy i jesteśmy zdrowi, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C. W kuchni, w zależności od wykonywanych w niej czynności wystarczy 18 °C lub 20 °C (gdy przyrządzamy potrawy mamy dodatkowe źródło ciepła i nie ma potrzeby dogrzewać), natomiast w łazience 22 °C, żeby uniknąć wilgoci, a przede wszystkim czuć się komfortowo podczas kąpieli. Określając najodpowiedniejszą temperaturę dla siebie unikniesz niepotrzebnego przegrzewania swojego mieszkania. Jest to o tyle istotne, że każdy wzrost temperatury o 1 stopień daje około 10 proc. wzrostu kosztów ogrzewania.
2. Reguluj temperaturę za pomocą zaworu termostatycznego
Starajmy się tak wyregulować zawory termostatyczne tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z nas oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. Nocą spada zapotrzebowanie na ciepło. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości. W przypadku naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie.
3. Odsłoń grzejniki
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła!
Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w bardzo ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie praktycznie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jeżeli są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pokój będzie niedogrzany.
RADA - tak przemeblujmy pomieszczenia, aby wszystkie grzejniki i zawory termostatyczne były odsłonięte i stosujmy zasadę "podwijania" firan i zasłon nad grzejnikami. Jeżeli istnieje taka możliwość, to nad grzejnikami warto zamontować półki. Dzięki temu ciepłe powietrze napływać będzie do środka pokoju a nie pod sufit.
4. Zamontuj ekrany przygrzejnikowe
Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza. Ekran ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne i izolować nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Zamontowane za grzejnikami ekrany, pozwalają zaoszczędzić około 4 proc. kosztów ogrzewania.
5. Efektywnie wietrz mieszkanie
Celem wietrzenia pomieszczenia jest wymiana "zużytego" powietrza na "świeże" (czynność powinna wykonywana być kilka razy dziennie, w tym obowiązkowo przed snem). Aby uzyskać ten efekt przy zminimalizowaniu strat ciepła (niezależnie praktycznie od temperatury zewnętrznej) należy:
- odsunąć zasłony i firanki
- 5-10 min przed wietrzeniem zamknąć zawory termostatyczne w wietrzonym pokoju
- otworzyć szeroko drzwi balkonowe lub okno (najlepiej dwa skrzydła)
- opuścić pomieszczenie na czas wietrzenia (ok. 5 min.), w czasie wietrzenia zamknąć drzwi do wietrzonego pokoju
- po przewietrzeniu, zamknąć balkon lub okno
- po około 5 minutach, po zakończeniu wietrzenia pomieszczenia, otworzyć przygrzejnikowe zawory termostatyczne.
Przy prawidłowym wietrzeniu mieszkania na szybach nie powinna wykraplać się woda. Ten sposób wietrzenia zapewni nam pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracimy ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i meblach.
RADA Nigdy nie uchylajmy lekko lufcików lub okien na długi czas. Efekt takiego wietrzenia będzie odwrotny; nie tylko nie przewietrzymy w sposób prawidłowy pomieszczenia, ale jeszcze dodatkowo spowodujemy wyziębienie ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie tak wywietrzonego pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła, ponieważ oprócz konieczności ogrzania świeżego powietrza, będziemy musieli ogrzać także wyziębione ściany i meble.
6. Ograniczaj wilgoć w mieszkaniu
Nie gotujmy bez przykrycia, nie bierzmy długich kąpieli. Częściej korzystajmy z prysznica zamiast kąpieli, bowiem koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem.
Zwracajmy uwagę na swoje otoczenie. Jeśli zauważymy usterki w budynku:
- brak szyb na klatkach schodowych, suszarniach, pralniach, piwnicach
- nie domykające się drzwi wejściowe
- intensywne grzanie grzejników na klatkach schodowych
- ubytki w izolacji instalacji centralnego ogrzewania
- jak najszybciej zgłośmy je do administratora budynku! Nie zapominając jednocześnie, aby samemu zamykać drzwi i okna na klatkach schodowych.
Komentarze
2 komentarze
Teraz w blokach wprowadza się głowice termostatyczne z zakresem regulacji 2-5 wiec nawet jeżeli chcesz mieć poniżej 18 stopni podczas snu lub nawet jeżeli wyjedziesz na zimowe wakacje to Twój dom generuje koszty których nie da się ograniczyć.
w Polsce na osiedlach nie powinno sie stosować podzielników,budynki nie byly budowane z myśla o nich,na zachodzie gdy budyja to ściany sa tak budowane aby jak najmniej ciepła przepuszczały,wtedy wiedza mieszkanbcy że placą za siebie,a nie za tego z za ściany