Piątek, 29 listopada 2024

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Krystalizują się kandydaci na szpice

28.09.2014 17:18 | 0 komentarzy | ska

Tegoroczne wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdziliśmy, jakie oficjalne informacje i plotki o kandydatach można usłyszeć w gminach.

Krystalizują się kandydaci na szpice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jedyną gminą, gdzie już dziś wiadomo, że nastąpi zmiana na szpicy są Gaszowice. Obecnie urzędujący wójt Andrzej Kowalczyk jest zwolennikiem wprowadzania nowej energii do samorządu, dlatego nie chce już kandydować w tym roku. W gminie jest już trzech zdeklarowanych kandydatów na urząd wójta, który pozostawi Andrzej Kowalczyk. Pierwszym kandydatem, namaszczonym przez wójta jest Zbigniew Goworowski, do 1 września dyrektor SP Szczerbice oraz członek zarządu powiatu. Drugi kandydat to konkurent urzędującego wójta z ostatnich wyborów – Paweł Bugdol, który jest nauczycielem i szefem komisji współpracy międzynarodowej w radzie powiatu. Trzeci kandydat w Gaszowicach to Szymon Korbel, obecnie radny i prezes OSP Gaszowice.

Kandydat na sołectwo

Drugą gminą, w której swoją walkę o fotel wójta potwierdziło trzech kandydatów są Świerklany. Dokończyć rozpoczęte w tej kadencji inwestycje, jak budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych, nowego urzędu gminy czy kanalizacji chce urzędujący wójt Antoni Mrowiec. Swój start oficjalnie potwierdził również Włodzimierz Barwinek, obecnie przewodniczący rady gminy i zwolennik współpracy między sołectwami. Najmłodszym kandydatem na wójta Świerklan będzie obecny radny Tomasz Pieczka, nauczyciel w gimnazjum, który zasłynął organizacją protestów na ul. Wodzisławskiej. Protesty przyniosły zamierzony skutek i droga została wyremontowana. W przypadku kandydatów z gminy Świerklany ważny jest fakt zamieszkania, ze względu na lokalne antagonizmy. Antoni Mrowiec to mieszkaniec Świerklan Górnych. Tomasz Pieczka to mieszkaniec Świerklan Dolnych, a Włodzimierz Barwinek reprezentuje Jankowice.

Plotki i ploteczki

W pozostałych gminach jeszcze musimy poczekać na oficjalne informacje. Faktem jest, że obecnie urzędujący włodarze Lysek (Grzegorz Gryt), Czerwionki-Leszczyn (Wiesław Janiszewski) i Jejkowic (Marek Bąk) będą startować. W gminach pojawiają się jednak plotki o starcie innych osób. W Czerwionce-Leszczynach pojawiają się głosy o kandydaturze Jana Tokarza, obecnie przewodniczącego rady powiatu, który zasłynął z działalności na rzecz podziału gminy. – Na pewno nasz komitet będzie chciał wystawić kandydata na burmistrza, jednak na razie nie zapadły żadne decyzje – ucina Tokarz. Podobnie w Lyskach, w kuluarowych rozmowach pojawia się nazwisko radnego Zwonowic Grzegorza Dudka jako kontrkandydata dla obecnego wójta. Na razie jednak nie udało nam się uzyskać potwierdzenia u samego zainteresowanego. W Jejkowicach słychać głosy o konkurencji dla urzędującego wójta, jednak na razie bez konkretnego nazwiska. Według plotek kontrkandydat nie będzie mieszkańcem gminy.

Konkrety w październiku

Do 7 października komitety wyborcze muszą zgłosić do komisji swoich kandydatów na radnych. Jeżeli komitet obsadzi kandydatami na radnych więcej niż połowę okręgów wyborczych w danej gminie, może wystawić swojego kandydata na wójta czy burmistrza. W tym zakresie nazwiska poznamy po 17 października, bo do tego dnia komitety mogą zgłaszać kandydatów na urzędy szefów gmin i miast. Wybory samorządowe w tym roku odbędą się w niedzielę 16 listopada. Wybierać będziemy na nową kadencję radnych gmin i miast, wójtów, burmistrzów i prezydentów (w zależności od wielkości samorządu), radnych powiatu i radnych sejmiku.

Szymon Kamczyk