Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Rewelacyjna Capella Cracoviensis wystąpiła w Raciborzu

25.09.2014 13:56 | 0 komentarzy | ż

To był pełen zadumy i refleksji wieczór. Capella Cracoviensis na zaproszenie Raciborskiego Centrum Kultury wystąpiła w kościele farnym w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. - Ciemne wnętrza kościoła  tylko potęgują odbiór tych niezwykłych artystów - mówiła pan Jolanta z Raciborza.

Rewelacyjna Capella Cracoviensis wystąpiła w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zespół tworzą śpiewacy-kameraliści wykonujący różnorodny repertuar, począwszy od utworów renesansu i wczesnego baroku, przez Händlowskie oratoria i msze klasyczne, po muzykę XX wieku. - Zespół składa się z precyzyjnie dobranych śpiewaków, z powodzeniem prowadzących także indywidualne kariery solowe. Tworzą niezwykle wyszukaną grupę, która pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa stała się zespołem o zachwycającym, szlachetnym brzmieniu oraz szerokim spektrum możliwości wykonawczych - opowiadała Katarzyna Nawrat, dyrektor szkoły muzycznej w Raciborzu, która zawsze dba o słowo wstępne do koncertów w ramach Dni.

Formacja powstała w 1970 roku przy Filharmonii Krakowskiej. Artyści wykonują muzykę dawną, grając też na historycznych instrumentach. - Jesteśmy i zespołem wokalnym i orkiestrą, a to oznacza, że mamy duże możliwości repertuarowe - mówił przed koncertem Jan Tomasz Adamus, szef artystyczny zespołu. - Występujemy tak jak np. dziś z renesansową polifonią, ale czasem robimy wycieczki w kierunku opery, czy muzyki wczesnoromantycznej - wyjaśniał.

Jan Tomasz Adamus podkreślał, że wykonywanie muzyki dawnej jest "pracą bardzo odkrywczą". - Bo świat instrumentów dawnych jest niezwykle kolorowy. Możemy odkrywać pod względem estetycznym wyjątkowe rzeczy. To sprawia, że życie jest bardzo ciekawe - mówił szef artystyczny zespołu.

A czym tak naprawdę jest muzyka dawna? - To pojęcie bardzo szerokie. Powiedziałbym, że muzyka dawna to muzyka, która powstała przed wynalezieniem urządzeniem do zapisu dźwięku, tzn. jeśli nie mamy bezpośredniej relacji jak dana muzyka brzmiała, to znaczy, że to jest właśnie muzyka dawna - tłumaczy Adamus. - I ona jak każda inna, dzieli się na tę dobrą i słabszą, na taką, która nas porusza i fascynuje i taką, obok której przechodzimy obojętnie - dodał.

W Raciborzu CC wystąpiła w składzie:

  • Magdalena Łukawska, Antonina Ruda - soprany
  • Helena Poczykowska, Łukasz Dulewicz - alty
  • Szczepan Kosior, Piotr Szewczyk - tenory
  • Sebastian Szumski - bas
  • Jan Tomasz Adamus  - organy
źródło: RCK