Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Poradzisz? Godej! Zobacz spot promujący mówienie po śląsku [WIDEO]

24.09.2014 17:08 | 0 komentarzy | ż

- Naszym celem jest uświadomienie, że język śląski jest na Śląsku czymś zupełnie naturalnym - mówi Rafał Adamus, prezes Stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana.

Poradzisz? Godej! Zobacz spot promujący mówienie po śląsku [WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

„Poradzisz? Godej!” to promocyjne hasło projektu „Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku” – najnowszej inicjatywy stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana. Na towarzyszących akcji plakatach, billboardach, citylightach i w spotach reklamowych zobaczymy pasjonatów, ludzi młodych i wykształconych, przeczących krzywdzącym stereotypom związanym z użyciem języka śląskiego w przestrzeni publicznej.

- Projekt składa się z części naukowej i promocyjnej. Obecnie jesteśmy po pierwszym etapie badań socjologicznych, w których 500 respondentów odpowiadało na pytania dotyczące znajomości śląskiej mowy i osobistego stosunku do osób, które używają jej w przestrzeni publicznej – mówi Rafał Adamus, prezes Stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana. – Przed nami druga część badań, które pozwolą na zdiagnozowanie efektywności promocyjnej części projektu i oczekiwanych zmian w postrzeganiu śląskiej mowy - dodaje.

Promocyjna część projektu „Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku”, oparta jest na haśle „Poradzisz? Godej!”, którego przesłaniem jest myśl, że jeśli tylko potrafisz, mów po śląsku.

- Naszym celem jest uświadomienie, że język śląski jest na Śląsku czymś zupełnie naturalnym. Choć brzmi to jak truizm, warto zwrócić uwagę na fakt, iż często obawy i stereotypy, stają się silną blokadą przez użytkowaniem śląskiej mowy w oficjalnych sytuacjach, czy po prostu – w przestrzeni publicznej. Towarzyszące kampanii spoty, osadzają użycie języka śląskiego w trochę zaskakujących sytuacjach, by przywołać chociażby samochodowy rajd – tłumaczy Adamus.

Projekt „Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku” jest współfinansowany z funduszy EOG  w ramach programu Obywatele dla demokracji. Wszystkie informacje na temat inicjatywy dostępne są na stronie www.godej.pl

źródło: godej.pl