środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Jesień przyszła pod osłoną nocy

24.09.2014 11:46 | 0 komentarzy | ż

Wczoraj nad ranem o godzinie 04:29 wejściem Słońca w znak Wagi rozpoczęła się astronomiczna jesień. Polecamy ciekawy artykuł dotyczący tej pory roku przygotowany przez grupę Meteo Project Racibórz.

Jesień przyszła pod osłoną nocy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pora jesienna rozpoczęła się od równonocy jesiennej i zakończy się w momencie przesilenia zimowego, a więc 22 grudnia o godzinie 00:03 w nocy.  Dotychczas to dzień był dłuższy od nocy, jednak teraz proces ten będzie odnosił odwrotny skutek. Dzień zacznie się skracać z kolei noc zacznie się wydłużać.

Średnia dobowa temperatura powietrza dla tego okresu klimatycznego waha się w przedziale od 15°C do 5°C. Z meteorologicznego punktu widzenia pora jesienna już trwa przeszło trzy tygodnie, gdyż obejmuje ona okres od 1 września do 30 listopada, a więc okres trzech miesięcy.

Ponadto wyróżniamy jesień fenologiczną, którą możemy wyznaczyć na podstawie obserwacji zmian w przyrodzie. Wczesną jesień wyznacza dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) Swój szczyt w dojrzewaniu osiąga dereń świdwa (Cornus sanguinea) i ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). Z kolei w sadach dojrzewają owoce gruszki, jabłka i śliwy, a w lasach dojrzewają jagody borówka brusznica ((Vaccinium vitis-idaea). Zaawansowana jesień (właściwa), to okres wyraźnego wygasania i zamierania wegetacji, który charakteryzuje się żółknięciem  klonu pospolitego (Acer platanoides), brzozy brodawkowatej (Betula pendula), lipy drobnolistnej (Tilia cordata) oraz kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum)Późna jesień nastaje w czasie, gdy już całkowicie zostają pozbawione liści brzozy brodawkowatej (Betula pendula) i buka(Fagus sylvatica).

W okresie jesiennym następuje również zmiana czasu z letniego na zimowy. To z pewnością dobra wiadomość dla osób lubiących długi sen, gdyż w wyniku przesunięcia zyskujemy dodatkową godzinę snu. W tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty (25.10) na niedzielę (26.10), z godziny trzeciej na godzinę drugą. Jednym z minusów tej operacji jest fakt, że szybciej zapada zmrok.

Z jesienią związane są również częstsze niż zwykle mgły, silne wiatry, opady deszczu oraz zachmurzenie. Przeciwieństwem tego jest stabilna, ciepła, sucha i słoneczna wyżowa aura, a mowa o złotej polskiej jesieni, która rok w rok jest tak bardzo przez nas wyczekiwana. W tym roku początek jesieni objawia się wietrzną, wilgotną i zimną aurą. Trzymajmy więc kciuki za pomyślne prognozy na przyszłość.

Opracowanie: Meteo Project Racibórz