Czy wiesz, że za drukowanie i wydawanie książek może grozić kara śmierci?
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Weeks) obchodzony od 1982 roku wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. To prawo Amerykanie traktują bardzo poważnie i są z niego niezwykle dumni, gdyż uosabia ich wolność.
W Polsce Tydzień Zakazanych Książek odbywać się będzie już po raz czwarty. W jego obchody zaangażowane jest stowarzyszenie Bibliosfera.org, które każdego roku zachęca biblioteki, szkoły do przyłączenia się do akcji. W dniach od 21-27 września wszystkie te placówki będą w rozmaity sposób wzbudzać zainteresowanie czytelników ciekawymi przypadkami książek zakazanych z historii literatury dawnej i tej całkiem współczesnej. Wbrew pozorom ciągle pojawiają się nowe tytuły, które wielu czytelników z chęcią dołączyłoby do listy zakazanej. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu całego roku 2012 bibliotekarze w USA otrzymali 464 żądania o usunięcie książek z półek. Ta liczba z roku na rok sukcesywnie się powiększa. W tym kraju najczęściej cenzurowaną książką w ostatnich czasach okazało się słynne „50 twarzy Greya” E.L. James, co jednak nie przeszkadzało tej pozycji bić rekordów popularności na listach bestsellerów. Czyż nie jest bowiem tak, że już sama łatka książki zakazanej jest najlepszą reklamą i zachętą do czytania?
Włączając się w organizację Tygodnia Zakazanych Książek chcielibyśmy zainteresować naszych czytelników literaturą, która była zakazywana, wycofywana z bibliotek, a w najgorszych przypadkach palona na stosach. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa prelekcję multimedialną „Kiedy czytanie jest zbrodnią”, na którą zapraszamy serdecznie 26 września o godzinie 18:00, do Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. Opowiemy Państwu o burzliwej historii literatury, która od wieków wzbudzała i nadal wzbudza wiele kontrowersji. Zastanowimy się także nad współczesną literaturą, która przecież nieograniczana praktycznie żadną cenzurą może wzbudzać wątpliwości serwowaną czytelnikowi śmiałą obyczajowo treścią i wulgarnym językiem. Tradycyjnie już będą mogli Państwo przez cały czas trwania Tygodnia Zakazanych Książek obejrzeć wystawę i przeczytać książki niegdyś zakazane, zgromadzone w Raciborskiej Bibliotece.
„KIEDY CZYTANIE JEST ZBRODNIĄ”
26 września, godzina 18:00 – Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
21-27 września – Czasowa wystawa zakazanych książek w Wypożyczalni Głównej,
ul. Kasprowicza 12
źródło: MiPBP w Raciborzu