Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Rozdali prawie 608 tysięcy w konkursie "Śląskie lokalnie"

20.09.2014 08:33 | 0 komentarzy | ska

Rozstrzygnięty został konkurs „Śląskie Lokalnie” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wśród zwycięskich projektów z całego województwa, znalazły się również inicjatywy z terenu powiatu rybnickiego.

Rozdali prawie 608 tysięcy w konkursie "Śląskie lokalnie"
Grupa "Mamy dzieci" dzięki dofinansowaniu zorganizuje nowy projekt
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiat. Konkurs przeprowadziły dwie organizacje z naszego regionu: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika i Fundusz Lokalny Ramża z Czerwionki-Leszczyn. W konkursie startować mogły organizacje z całego województwa. Na konkurs wpłynęły aż 633 wnioski, z czego pozytywną ocenę formalną przeszły 602 wnioski. Zostały one skierowane do oceny merytorycznej.

– Nasz konkurs przebiegł przede wszystkim szybko, bo mieliśmy niewiele czasu, aby go ogłosić, przeprowadzić ocenę i wybrać wnioski do dofinansowania. W tym roku projekty mogą trwać niecałe trzy miesiące, więc staraliśmy się jak najszybciej uruchomić całą procedurę i zorganizować konkurs, tak aby wnioskodawcy mogli zrealizować sobie swoje projekty w odpowiednim czasie. Było to pierwsze tak duże doświadczenie dla nas, jeśli chodzi o konkurs grantowy organizowany w skali całego województwa – mówi Katarzyna Weideman z CRIS w Rybniku. Specjalnie na rzecz konkursu powstał internetowy generator wniosków, będący jednocześnie narzędziem do ich oceniania. Specjalnie powstała również grupa ponad 40 ekspertów z całej Polski, którzy oceniali wnioski. – To wyzwanie wymagało dużego zaangażowania wszystkich pracowników naszego stowarzyszenia. Jesteśmy po pierwszym etapie i teraz czeka nas dalsza część pracy – dodaje Katarzyna Weideman.

Nie poddają się

Ostatecznie do dofinansowania zakwalifikowano 130 wniosków, na łączną kwotę 607,9 tys. zł. – Jesteśmy teraz na etapie uzgadniania z wnioskodawcami ostatecznej wersji, ponieważ niektórym zaproponowaliśmy zmniejszenie dotacji zgodnie z sugestiami ekspertów oceniających. Jeśli wszystkie formalne kryteria zostaną spełnione i uda nam się osiągnąć porozumienie, będzie to liczba ostateczna – wyjaśnia Katarzyna Weideman. Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków znalazło się 21 pomysłów na projekty z Subregionu Zachodniego. Są do inicjatywy organizacji m.in. z Czerwionki-Leszczyn, Radlina, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju. Niestety nie wszystkim biorącym udział w konkursie udało się uzyskać dofinansowanie. – Choć nasz pomysł na projekt był ciekawy, niestety tym razem się nie udało. Widocznie były lepsze projekty, ale nie poddajemy się. Z dotacją czy bez, chcemy zorganizować warsztaty malarstwa na jedwabiu w ramach naszej grupy twórczej Art-Jan. Pomysł zdobył duże poparcie osób biorących udział w naszych ostatnich warsztatach i na pewno w tym roku będzie zrealizowany – mówi Elżbieta Pierchała, prezes Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan” w Jankowicach. Warto dodać, że kolejna okazja na otrzymanie dotacji w ramach FIO nadarzy się już w styczniu, kiedy zostanie ogłoszony nowy konkurs.

Aktywne mamy

Wśród dofinansowanych wniosków znalazły się m.in. inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” oraz Grupy Mam „Mamy dzieci” z Czerwionki-Leszczyn. – Nasz projekt to spotkania dla mam. Postawiliśmy na aktywizację kobiet po urodzeniu dziecka. Nasze spotkania dzielą się na dwie grupy tematyczne. Jedna dotyczy dzieci, będzie więc m.in. spotkanie z położną, doradczynią laktacyjną, logopedą. Druga część dotyczy aktywizacji mam pod kątem zawodowym. Będą więc spotkania z kobietami, które będą mówiły o założeniu własnego biznesu. Będzie spotkanie z trenerem motywacyjnym, który wskaże jak odkryć swoje zdolności, pasje i w jakim kierunku się rozwijać. Chcemy, aby mamy poświęciły swój czas po urodzeniu dziecka na myślenie o tym, że dziecko w końcu podrośnie i trzeba będzie wrócić do pracy – zapowiada Anna Marcisz z grupy „Mamy dzieci”. Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbędzie się w drugiej połowie września. Udział w działaniach jest całkowicie bezpłatny i dla każdego. – Spotkania są otwarte dla wszystkich mam. Na wcześniejsze przyjeżdżały do nas mamy z okolicy – Rybnika, Gliwic, Mikołowa, co nas bardzo cieszyło i myślę, że również teraz tak będzie – dodaje na zakończenie Anna Marcisz.

Szymon Kamczyk