środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Powstają „Niezawodne Plany” zarządzania ryzykiem powodziowym

05.09.2014 13:05 | 0 komentarzy | ż

Blisko 150 osób, przedstawiciele ponad 90 gmin i instytucji związanych z gospodarką wodną z trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego przystąpiło właśnie pod przewodnictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach do przygotowania pierwszej edycji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry.

Powstają „Niezawodne Plany” zarządzania ryzykiem powodziowym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarze miast i gmin, przedstawiciele środowisk zainteresowanych spotkali się 5 września w Katowicach, by po raz pierwszy zaproponować rozwiązania, które stworzą „Niezawodne plany” w ich okolicy.

Prace, którym w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry przewodzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, potrwają do 2015 r. i zaowocują powstaniem strategii obejmującej wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym: m.in. zapobieganie, przygotowanie do wezbrania, ochronę, wczesne ostrzeganie. W tym obrębie tematycznym Komitety Sterujące, Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni, stworzą katalog rozwiązań /technicznych i nietechnicznych/, których realizacja zapobiegnie lub zminimalizuje ryzyko i skutki powodzi.

Plany obejmą działania na rzecz zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego, skuteczniejszą retencję wód oraz zmniejszenie ryzyka w przypadku wystąpienia powodzi. Uwzględniać będą także m. in. analizę kosztów i korzyści, obszary o potencjalnych możliwościach retencyjnych, a także cele środowiskowe zawarte w Ramowej Dyrektywie Wodnej, zasady gospodarowania wodą i formy użytkowania gruntów, elementy planowania i zagospodarowania przestrzennego, ochronę przyrody.

- Zarządzanie ryzykiem powodziowym i wdrażanie działań w tym obrębie leży w kompetencjach wielu jednostek, tak administracji rządowej, jak i samorządowej. Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli gmin i instytucji, na których terenie znajdują się obszary szczególnego zagrożenia powodzią. Stąd również konieczność interdyscyplinarnego spojrzenia na to ambitne i ważne dla bezpieczeństwa regionu wodnego, przedsięwzięcie – zaznaczył Tomasz Cywiński, p.o. Dyrektora RZGW w Gliwicach.

- Rozwiązania wspólnie wypracowane w naszym regionie wodnym, zamieszkałym przez blisko 11% populacji kraju, staną się składową Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla całego państwa. W Polsce takie plany nigdy wcześniej nie były opracowywane - dodał Cywiński.

W czasie spotkania otwierającego prace głos zabrał także m.in. Andrzej Szczeponek zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, podkreślając rolę powstania Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w regionie.

Powstałe Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym będą obowiązywały przez 6 lat, po których nastąpi ich przegląd oraz aktualizacja.

źródło: RZGW Gliwice