Prezes RAFAKO:ostatnie lata były trudne, ale podołaliśmy
RAFAKO świętuje jubileusz 65-lecia istnienia zakładu. - Jesteśmy organizacją sprawną, czytelną i godną zaufania - powiedział prezes zarządu RAFAKO Paweł Mortas w czasie uroczystości jubileuszowej najważniejszego raciborskiego zakładu.
Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy zmarłych w ostatnim roku pracowników RAFAKO: Andrzeja Czecha, Norberta Plintę, Wojciecha Selwenta. Na sali, prócz pracowników RAFAKO, znaleźli się również przedstawiciele firm PBG, branży energetycznej, władz centralnych i lokalnych, instytucji i służb.
- 65 lat to piękne święto. Możemy z podniesioną głową powiedzieć, że to był piękny czas. Ostatnie lata były trudne, ale podołaliśmy. Udało się skonstruować wyjątkowy model, który umożliwa funkcjonowanie RAFAKO w dzisiejszych trudnych czasach - powiedział otwierając uroczystość Paweł Mortas, prezes zarządu RAFAKO. W swym przemówieniu odniósł się również do przyszłości zakładu, zapowiadając emisję akcji RAFAKO celem podwyższenia kapitału spółki, aby tym sprawniej operować na rynkach polskim, europejskim i światowym.
Wkrótce na portalu nowiny.pl szczegółowa relacja ze zorganizowanej w Pałacyku Myśliwskim uroczystości 65-lecia istnienia RAFAKO.
W latach 2012-2013 RAFAKO borykało się z poważnymi problamamiy, których źródłem była fatalna kondycja finansowa PBG, spółki która posiada (bezpośrednio oraz poprzez zależną od siebie Multaros Trading Company) większościowy pakiet akcji raciborskiego zakładu.
W 2014 roku RAFAKO udało się wyjść z kręgu negatywnych zdarzeń i ich konswekencji. Najpierw udało się zakończyć ciągnący się latami spór z Alstomem. Kosztem było faktyczne przekazanie Alstomowi projektu Opole, tym niemniej m. in. rozwiązanie tej sprawy zaważyło na pozyskaniu gwarancji bankowych dla innego ważnego projektu - budowy bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno III (więcej na ten temat: RAFAKO nie zginie! Wielka feta w Pałacyku przy Łąkowej).
Na wrzesień tego roku zapowiadane jest również zakończenie negocjacji PBG z wierzycielami niegdysiejszego giganta branży budowlanej. Do grona wierzycieli PBG należy również RAFAKO. W grudniu 2011 roku raciborska spółka kupiła od PBG za 160 mln zł akcje Energomontażu Południe. Po wystąpieniu przez PBG do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu transakcja została uznana za nieskuteczną (pomiędzy zakupem akcji a ogłoszeniem upadłości nie minęło pół roku). W efekcie RAFAKO musiało dokonać przeniesienia zwrotnego akcji Energomontażu Południe na rzecz PBG, co też uczyniło, ale pieniędzy, które wyłożyło na zakup akcji spółki (160 mln zł) do tej pory nie odzyskało. We wrześniu okaże się, jaka część tej kwoty wróci do RAFAKO.
Przypomninamy również, że w sobotę (29.08.14) w Szymocicach będzie miała miejsce próba bicia rekordu Guinnessa w liczbie osób jednocześnie uprawiających nordic walking. W organizowanym przez RAFAKO wydarzeniu wezmą udział nie tylko pracownicy największego raciborskiego zakładu pracy, ale również osoby niezwiązane bezpośrednie z RAFAKO, które zdecydowały się pomóc ustanowiony przez Szwedów w 2006 roku rekord.
Polecamy również: