środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Będą budować gazociąg Radlin - Racibórz. Co to dla nas oznacza?

27.08.2014 07:54 | 1 komentarz | woj

Na przełomie lipca i sierpnia pojawiła się niemrawa informacja o tym, że na terenie powiatów raciborskiego i wodzisławskiego ma być budowany nowoczesny gazociąg.

Będą budować gazociąg Radlin - Racibórz. Co to dla nas oznacza?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka Gaz-System podała, że planuje rozbudowę sytemu gazociągów przesyłowych na terenie południowej Polski, a jeden z odcinków nowego gazociągu wysokiego ciśnienia ma połączyć Radlin z Raciborzem. Budowa sieci ma ruszyć w 2016 roku i ma zastąpić wysłużony gazociąg.

Spółka reklamuje swoją inwestycję m.in. tym, że zwiększy atrakcyjność okolicznych terenów, będzie ważnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego na granicy województw: śląskiego i opolskiego oraz ma być wykonana z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wiadomo, że obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa związana z inwestycją, zbierane są także zgody właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegał zmodernizowany gazociąg.

Postanowiliśmy zapytać u źródła o szczegóły. Co to za spółka, gdzie rury będą łączone, jak inwestycja wpłynie na atrakcyjność okolicy, jakich utrudnień spodziewać się trzeba przy realizacji tej inwestycji, czy na budowie gazociągu mogą zyskać lokalni przedsiębiorcy, czy duże zakłady mogą skorzystać z nowej technologii przesyłu, czy inwestycja wpłynie na ceny błękitnego paliwa? Na pytania odpowiedzieli pracownicy spółki.

1. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki, której kluczowym zadaniem i jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

2. Gazociąg raciborski ma zostać połączony do funkcjonującego już gazociągu o średnicy 300 mm Świerklany – Radlin oraz Oświęcim – Świerklany. Budowa nitki raciborskiej jest uzależniona od terminu uzyskania pozwolenia na budowę.

3.  Budowa gazociągu zwiększy atrakcyjność terenów pod nowe inwestycje. Inwestycja pozwoli też zmniejszyć strefę ograniczeń w zabudowie wokół gazociągu z 30 m do 6 m.

4.Dzięki modernizacji gazociągu wysokiego ciśnienia zwiększona zostanie jego przepustowość. Pozwoli to na  lepsze zaspokojenie zapotrzebowania na gaz dla już istniejących oraz przyszłych dużych zakładów wykorzystujących gaz na skalę przemysłową w swojej działalności.  Zmodernizowana nitka gazowa  umożliwi zasilanie w paliwo gazowe przyszłych odbiorców, w tym mieszkańców przyległych miast.

5. Utrudnienia dla mieszkańców mogą pojawić się przede wszystkim na etapie budowy, kiedy sprzęt i pracownicy będą musieli być obecni na terenie ich nieruchomości. Właściciele nieruchomości, na których zlokalizowany będzie gazociąg otrzymują jednak wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu oraz odszkodowanie za ewentualne powstałe w trakcie budowy szkody, na przykład straty w uprawach, zniszczenia struktury gleby, czy jej rekultywację. Wysokość odszkodowań zostanie określona na podstawie operatów szacunkowych przygotowanych indywidualnie dla każdej nieruchomości przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych.

Gazociąg przebiegał będzie wzdłuż już istniejącego gazociągu na trasie od węzła gazowego w Radlinie przy ul. Letniej, do węzła przy ul. Leśnej w Raciborzu, przez gminy: Wodzisław Śląski, Radlin, Pszów, Kornowac oraz Racibórz. Dzięki takiej lokalizacji inwestycja nie będzie powodowała nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów, a wręcz przeciwnie, zmniejszeniu ulegnie strefa ograniczeń w zabudowie z 30 m do 6 m.

6. Wykonawca  prac związanych z budową gazociągu wyłoniony zostanie w wyniku postępowania przetargowego. Nie można wykluczyć, że w części prac wezmą udział miejscowi przedsiębiorcy – jako podwykonawcy, wykonujący część zakresu robót głównego wykonawcy.

7. Podmioty, które chcą wykorzystać paliwo gazowe, mogą zwrócić się do GAZ-SYSTEM S.A. z pytaniem o możliwość przyłączenia ich do sieci. Spółka na taki wniosek wydaje kontrahentowi warunki przyłączenia i sprawdza możliwości i miejsca ewentualnego przyłączenia do sieci.

8. Zwiększenie przepustowości gazociągu nie ma bezpośredniego przełożenia na lokalne ceny gazu. Ceny te reguluje bowiem Urząd Regulacji Energetyki (URE).