Niedostępne piękno może być dostępne
Samospalające się hałdy, opuszczone kopalnie, kamieniołomy, skamieliny i skarby geologiczne, o których istnieniu w regionie mogliśmy nie mieć pojęcia. Teraz, dzięki pewnemu pasjonatowi, ich zdjęcia możemy podziwiać w Raciborskim Centrum Informacji.
Grzegorz Pinior, autor wystawy, przez lata podróżował po świecie. Zwiedził wszystkie kontynenty, ale to raciborszczyznę darzy szczególnym uczuciem. Zarówno podczas swojej prelekcji, jak i w rozmowie z „Nowinami”, zachęcał do zainteresowania regionem.
– Nasza ziemia ma bardzo wiele do zaoferowania. Nie tylko ze względu na architekturę sakralną czy tło historyczne, ale również pod kątem geologicznym. Tą wystawą, a także kolejnymi w przyszłości, chciałbym zwrócić uwagę raciborzan na to niebanalne bogactwo, które może nam się objawić, jeśli tylko zdecydujemy się poszerzyć nasze horyzonty i wzbogacić kontekst. Szczerze do tego zachęcam. Zwłaszcza, że żyjemy w czasach, w których mnóstwo cennej wiedzy można znaleźć nie wychodząc z domu - powiedział.
Wystawa rozpoczęła się 13 sierpnia i potrwa do 9 września. Otwarcie uświetniła swoją obecnością i przemową Janina Wystub, dyrektorka Raciborskiego Centrum Kultury.
Mateusz Kurkowski
Polecamy obszerne reportaże i zdjęcia z niezwykłych wypraw Grzegorza Piniora:
- Piramidy na Śląsku, czyli hałdy kopalni Dębieńsko w Czerwionce,
- Wapienniki, skamieniałości i przyroda kamieniołomu w Mikołowie,
- Hałdy satelickie kopalni „Anna” i „Szczygłowice” w Bukowie i Trachach,
- Skarby odkrywkowej kopalni gipsu w pobliskich Kobericach ,
- Jakie tajemnice kryją kamieniołomy w okolicach Kietrza i Głubczyc,
- Hałda kopalni Marcel w Radlinie. Kolory, które wzbudzają zachwyt,
- Co łączy Adama Małysza z kopalnią piasku "Kotlarnia",
- Odkrywamy sekrety kopalni gipsu w Dzierżysławiu,
- Raciborzanie na hałdzie w Pszowie,
- Wyprawa na Mount Charlotta w Rydułtowach.