Legalnie na gapę w Żorach: darmowa komunikacja przyciąga pasażerów
REGION: Czterokrotnie wzrosła liczba pasażerów po wprowadzeniu w maju bezpłatnej komunikacji miejskiej - szacuje Urząd Miasta w Żorach. W planach są kolejne udogodnienia - budowa nowych przystanków, dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb uczniów.
Ankieta
zobacz wszystkieCzy uważasz, że zniesienie opłat za przejazdy autobusowe poprawiłoby sytuację komunikacyjną w Twoim mieście?
Bezpłatna komunikacja miejska ruszyła w Żorach w maju. Żorski samorząd tłumaczył wówczas, że w związku ze spadającą w ostatnich latach liczbą pasażerów miejskich autobusów rosły dopłaty z budżetu gminy do komunikacji (pokrywano 72 proc. kosztów). Rosły też ceny biletów, co jeszcze bardziej ograniczało liczbę pasażerów.
Miasto przekonywało też, że darmowy transport publiczny m.in. zachęci mieszkańców do rezygnacji na co dzień z samochodów, zmniejszy bariery w dostępie do edukacji, kultury czy rekreacji, poprawi sytuację rodzin wielodzietnych. - Z obserwacji kierowców i naszych urzędników wynika, że liczba pasażerów - od maja do lipca - wzrosła w autobusach nawet czterokrotnie - poinformowała PAP Anna Ujma z Urzędu Miasta w Żorach.
W ostatnim czasie samorząd zaproponował mieszkańcom, by zgłaszali uwagi nt. funkcjonowania bezpłatnej komunikacji miejskiej (uwagi i wnioski składali m.in. drogą mailową). Ich celem, jak powiedziała Ujma, było m.in. ustalenie potrzeb mieszkańców. - Trzy podstawowe prośby dotyczyły szczególnie wprowadzenia większych autobusów, dostosowania rozkładu jazdy do potrzeb uczniów, zwiększenia liczby przystanków - powiedziała Ujma.
Dodała, że autobusy mogące pomieścić więcej pasażerów niż dotychczas pojawiły się już na linii nr 5 w dzielnicy Rój oraz na linii nr 6 w dzielnicy Baranowice, przygotowywane są również trzy nowe lokalizacje przystanków, m.in. na osiedlu Sikorskiego.
Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej, liczące blisko 61 tys. mieszkańców Żory nie zrezygnowały z członkostwa w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju (MZK), w skład którego wchodzi kilkanaście okolicznych gmin. Bezpłatny transport nadal realizowany jest w ramach MZK.
Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z siedmiu darmowych linii, które wiozą ich m.in. do tzw. Pól Wygoda i Warszowice na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do kopalni Jankowice, do pętli w Boguszowicach (obsługiwanej też przez komunikację Rybnika) czy do żorskiego Miasteczka Westernowego.
(PAP)