Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Dotarli do miejsca narodzin Levi Straussa - legendy dżinsów

15.06.2014 16:35 | 0 komentarzy | ma.w

Uczniowie Gimnazjum nr 3 z Raciborza byli w niemieckim Roth i okolicznych miejscowościach. Najbardziej zapadła im w pamięć wizyta w muzeum twórcy "levisów", najsłynniejszych dżinsów na świecie.

Dotarli do miejsca narodzin Levi Straussa - legendy dżinsów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 30 maja do 6 czerwca w Gymnasium w Roth na terenie północnej Bawarii, a dawnej Frankonii (Niemcy), przebywała grupa 15 uczniów i 2 nauczycieli z Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla przy ulicy Żorskiej w Raciborzu. Opiekę nad polską młodzieżą sprawowali: Magdalena Adamczyk – nauczyciel języka angielskiego i Ewa Kuźnik – nauczyciel fizyki i matematyki.

Gimnazjaliści z Raciborza byli goszczeni przez swoich niemieckich kolegów i koleżanki, których mieli okazję poznać w czasie ostatniej wymiany, jaka miała miejsce w marcu bieżącego roku w Raciborzu. W czerwcowej wizycie wzięli również udział uczniowie i nauczyciele z parterskiego Mendeloveho Gymnáziun w Opawie, a wśród nich Radomíra Englišová i Petr Janšta.

Organizatorzy wymiany z ramienia Gymnasium w Roth, w tym dyrektor dr Rudolf Kleinöder oraz nauczyciele Franziska Ortner i Ralph Gieselmann zadbali, aby pobyt polskich i czeskich uczniów był maksymalnie pracowity i atrakcyjny. Gimnazjaliści brali udział we wspólnych niemiecko-polsko-czeskich zajęciach edukacyjnych, wycieczkach dydaktycznych i spotkaniach integracyjnych, jak również spotkali się z burmistrzem Roth – Ralfem Edelhäuserem. Oprócz Roth, zwiedzano również inne miejscowości: Würzburg, Norymbergę, Rothenburg i Buttenheim. W tej ostatniej znajduje się dom urodzin i muzeum poświęcone Levi Straussowi, twórcy słynnych spodni-jeansów, zwanych pospolicie „lewisami”.

Wspomniany tutaj Strauss, choć urodził się w Buttenheimie, to swoją karierę, jako projektant i twórca wielkiej firmy odzieżowej, robił później w USA. Wymiana młodzieży realizowana była w ramach wspólnego projektu pn. „Wybitne postacie Raciborszczyzny i Frankonii”, dofinansowanego w kwocie 2556,00 zł z fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Jugendwerk).

Odpowiedzialnym za rozliczenie projektu jest dyrektor Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu – dr Norbert Mika. Według opinii uczniów, którzy korzystali z wymiany darmowo, pobyt w Roth był dla nich bardzo dobrą i długą lekcją języka angielskiego, w którym porozumiewali się ze swoimi niemieckimi i czeskimi partnerami.

Ludzie: