Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

PKP wyremontuje dworzec w Kędzierzynie-Koźlu

14.06.2014 12:39 | 0 komentarzy | żet

Plan zakłada m. in. odrestaurowane charakterystycznego, nieco socrealistycznego malowidła ściennego. Przez dekady tysiące podróżnych zawieszało na nim wzrok czekając na połączenie lub przyjazd opóźnionego pociągu.

PKP wyremontuje dworzec w Kędzierzynie-Koźlu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budynek dworca znany jest wielu podróżnym z Raciborza i powiatu raciborskiego, przede wszystkim rzeszom studentów, którzy latami przesiadali się tam do pociągów jadących do Opola i Wrocławia. Osoby przyzwyczajone do stanu raciborskiego dworca czuły się w "Kentucky" prawie jak u siebie - stan obydwu budynków jest opłakany. Nadchodzące lata zwiastują zmianę aktualnego stanu rzeczy.

W czerwcu PKP ogłosi rokowania sprzedaży raciborskiego dworca. Zakupem jest podobno zainteresowany lokalny przedsiębiorca (więcej na ten temat w artykule: Jeszcze w czerwcu PKP ogłoszą rokowania na sprzedaż dworca). Tymczasem dworzec w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie gruntowną renowację.

Ogłoszony przez PKP przetarg wygrało konsorcjum firm Eko-Bud Sp. z o.o. i Chem-Bud Sp. z o.o., które zmodernizuje dworzec w Kędzierzynie-Koźlu za prawie 10,5 miliona złotych. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Prace budowlane rozpoczną się do końca II kwartału tego roku.

Jak zapowiada PKP, realizacja inwetycji sprawi, że dworzec w Kędzierzynie-Koźlu będzie gruntowanie odnowiony, bezpieczniejszy i przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja obejmie budynek dworca i plac dworcowy.

Zabytkowy budynek pochodzący z 1915 roku stanie się bardziej funkcjonalny i przystosowany do wymogów nowoczesnej obsługi podróżnych. Zostanie jednak zachowany jego historyczny wygląd. Elewacja dworca, wraz z detalami architektonicznymi i historycznymi zegarami, przejdzie gruntowną renowację. Zyska również nową iluminację podkreślającą walory architektoniczne obiektu.

Przestrzeń obsługi podróżnych zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Na posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które ułatwią osobom niewidzącym przemieszczanie się po terenie dworca i placu dworcowym. Kolejnym ułatwieniem będzie usunięcie barier architektonicznych, a także obniżenie okienek kas biletowych. W poczekalni oprócz nowych ławek, pojawią się elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów. W pobliżu toalet, które zostaną przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, znajdzie się specjalny pokój dla matki z dzieckiem.

Zabytkowe elementy, znajdujące się wewnątrz budynku także zostaną odrestaurowane. Prace renowacyjne obejmą między innymi wielkoformatowe malowidło ścienne w holu głównym oraz witraże w oknach. Dzięki instalacji systemu monitoringu, zwiększy się bezpieczeństwo przebywających na dworcu podróżnych.

Zmiany czekają także przydworcowy plac. Zaplanowano tam parking typu kiss&ride i kilka miejsc postojowych, a także stojaki rowerowe. Na placu pojawi się całkowicie nowa nawierzchnia, a także mała architektura (lampy, ławki, kosze). We wschodniej części placu zlokalizowano tzw. przestrzeń wypoczynkową, gdzie oprócz nowych nasadzonych klonów znajdą się ławki dla podróżnych.

Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych.