Budowa zbiornika Racibórz Dolny: powstaje nowe koryto Psiny
Na zaporze lewobrzerznej rozpoczęto wykonywanie nowego koryta rzeki Psiny. Oprócz tego rozpoczęła się rozbiórka opuszczonych przez mieszkańców budynków.
Trwają prace przy budowie Zbiornika Przeciwpowodziowego na rzece Odrze Racibórz Dolny. Wykonawca - Dragados - zakończył już roboty polegające na pogłębieniu wykopu pod budowlę przelewowo-spustową. Nadal kontynuowane są prace przy wykonaywaniu dróg technologicznych na wszystkich trzech zaporach. Oprócz tego rozebrano już 25 obiektów kubaturowych w czaszy przyszłegozbiornika.
- Kolejne obiekty będą wyburzane po opuszczeniu ich przez mieszkańców - poinformował nas Jan Wawrzyniak z Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu. Jak dodaje, aktualnie powstanie 5 z 10 zaplanowanych wysp w czaszy zbiornika. W maju bieżącego roku wykonano około 24 tysięcy kolumn żwirowych na wszystkich zaporach. Przystąpiono także do ściągnięcia warstwy humu na kanale odpływowym. Z kolei na zaporze lewobrzeżnej rozpoczęto wykonywanie nowego koryta rzeki Psiny.
Polecamy również:
- Zobacz zdjęcia z placu budowy zbiornika Racibórz Dolny
- 10 ważnych pytań o przyszłość Zbiornika Racibórz
Zbiornik Racibórz Dolny będzie zajmował powierzchnię 2626 ha, a jego pojemność wyniesie 170 milionów metrów sześciennych w etapie II i 320 milionów metrów sześciennych (w tym 150 mln m3 pojemności użytkowej i 170 mln m3 pojemności powodziowej) w III etapie. Inwestycja ma być gotowa w 2017.Zasięg oddziaływania ochronnego zbiornika wraz z Polderem Buków będzie sięgać Wrocławia. Możliwości zbiornika pozwolą zredukować falę powodziową:
- przy dysponowaniu 48 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m3/s do wielkości 1538 m3/s,
- przy dysponowaniu 24 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m3/s do wielkości 1800 m3/s.
Kompleks będzie zlokalizowany na terenie dwóch powiatów: raciborskiego (gminy Krzyżanowice i Kornowac) i wodzisławskiego (gminy Lubomia i Gorzyce) oraz częściowo na terenie miasta Racibórz gdzie będzie zlokalizowana zapora czołowa i główne budowle hydrotechniczne. Największa część zbiornika (2/3) zlokalizowana będzie na terenie powiatu wodzisławskiego.
- Zbiornik Racibórz Dolny: budowa zakończona 95 wiadomości, 230 komentarzy w dyskusji, 830 zdjęć, 1 film