Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Mirosław Lenk zatkał usta radnemu: jeśli chce Pan pomnika Mieszka, proszę o projekt uchwały

28.05.2014 18:18 | 1 komentarz | żet

Dotychczas temat pomnika Mieszka Laskonogiego żył wyłącznie na sesjach rady powiatu. Radny Mandrysz przeniósł go na Sesję Rady Miasta Racibórz.

Mirosław Lenk zatkał usta radnemu: jeśli chce Pan pomnika Mieszka, proszę o projekt uchwały
Radny Franciszek Mandrysz (na zdj.) upomniał się u Prezydenta Mirosława Lenka o oddanie Mieszkowi Laskonogiemu należnych mu honorów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Czy Mieszko I Laskonogi [władca księstwa raciborskiego, u schyłku życia zdobył władzę w dzielnicy senioralnej w Krakowie, de facto jest więc uznawany również za władcę Polski - red.],który zapoczątkował rozwój naszego miasta znajdzie godne miejsce w jego historii? Był twórcą sukcesu gospodarczego Raciborza i do dziś pozostaje bez honorów - grzmiał w czasie ostatniej (28.05.2014) Sesji Rady Miasta Racibórz radny Franciszek Mandrysz.

Zdaniem radnego z Markowic w naszym mieście honorów doczekali się ludzie mniej lub bardziej zasłużeni, a Mieszko Laskonogi ma jedynie boczną, trzecią w kolejności odśnieżania ulicę na Płoni. - Uważam, że założycielowi miasta, które stało się historyczną stolicą Śląska należą się większe honory - kontynuował radny apelując do prezydenta Mirosława Lenka o podjęcie działań zmierzających do nadania Parku Zamkowemu im. Mieszka Laskonogiego, ufundowania tablicy pamiątkowej i pomnika Mieszka.

Prezydent Mirosław Lenk odbił piłeczkę do radnego. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotował pan projekt uchwały i zebrał pod nim stosowną ilość podpisów (...) Nie wyobrażam sobie takiego sposobu rządzenia miastem, w którym ode mnie musiałyby pochodzić wszelkie pomysły, propozycje i sposoby ich realizacji. Nie mam monopolu na pomysły i racje, oczekuję konkretnych propozycji - odpowiedział radnemu prezydent Raciborza zaznaczając, że nie odmawia wielkiemu Piastowi prawa do honorów.


Mieszko Laskonogi (1142* - 1211) był synem Władysława Wygnańca, wnukiem Bolesława Krzywoustego, od 1172 roku książę raciborski, od 1201 roku książę opolski, od 1210 roku krakowski. Wbrew temu co powiedział radny Franciszek Mandrysz, nie założył Raciborza (nazwa grodu Racibórz wymieniana jest już w powstałej za czasów Bolesława Krzywoustego Chronica Polonorum autorstwa Anonima, zwanego Gallem. Nie uczynił również z Raciborza "historycznej stolicy Śląska", gdyż bogata i ludna jego część zwana w przyszłości Dolnym Śląskiem pozostawała w czasie jego rządów pod władzą Bolesława Wysokiego a następnie jego syna Henryka Brodatego. W żadnym wypadku nie pomniejsza to jednak zasług Mieszka Laskonogiego, który w ciągu swojego życia, jako drugi syn Władysława Wygnańca, zdołał podporządkować swojej władzy znaczne obszary, nie wyłączając - u kresu swego życia - dzielnicy senioralnej ze stolicą w Krakowie. Tym samym stał się pierwszym wśród Piastów, któremu formalnie podlegali władcy wszystkich dzielnic rozczłonkowanego testamentem Bolesława II państwa.

* historycy podają różne ustalenia dot. daty urodzin Mieszka Laskonogiego. W opinii autora artykułu najbliższe rzeczywistości ustalenia poczynił dr Norbert Mika w swej książce "Mieszko. Książę raciborski Pan Krakowa - Dzielnicowy Władca Polski (ok. 1142 - 1211)", Kraków 2010.

 

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.