Niedziela, 25 września 2022

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

12.07.2022 12:43 | 0 komentarzy | ska

Czy podróżowaliście już Kolejami Śląskimi do kina? Odkrywajcie kina studyjne wraz z Kolejami Śląskimi, dodatkowo w trasie mogąc obejrzeć odrobinę klasyki kina!

Do kina Kolejami Śląskimi - propozycja na ciekawą randkę
Kino Światowid w Katowicach. fot. Koleje Śląskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do kina Kolejami Śląskimi - propozycja na ciekawą randkę

Katowicki „Kosmos”!

Polecamy wam trzy katowickie kina studyjne, które z całą stanowczością zasługują na uwagę. „Światowid”, którego historia sięga początków XX wieku znajduje się w ścisłym sąsiedztwie katowickiego dworca kolejowego. Pierwsze kino w miejscu dzisiejszego „Światowida” powstało już w grudniu 1909 roku i nosiło nazwę „Colosseum”. Ówczesny „największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku” jest dziś jednym z najbardziej renomowanych kin w województwie śląskim!

Drugim równie ważnym i historycznym kinem Katowic jest „Rialto”, do którego zapraszamy niczym na potańcówkę w latach 20.! W niezwykle klimatycznym wnętrzu tego kinoteatru poczujecie tak, jak w okresie międzywojennym. Należący do braci Martina Tichauera i Bertholda Kochmanna gmach wzniesiono w 1913 roku i od początku, pod nazwą „Kammerlichtspiele” pełnił funkcję kina wraz z podium na orkiestrę, palarnią cygar, winiarnią i piwiarnią. Nazwę zmieniono w 1928 roku po sanacyjnej kampanii usuwania języka niemieckiego. Dziś to kultowe już kino, położone również blisko katowickiego dworca kolejowego jak i „Światowid”.

Kino „Kosmos” to nasza trzecia propozycja, jak widzicie to nie tylko propozycje kinowe w niewielkiej odległości od dworca kolejowego, ale także historia miasta i architektury. Tym razem położone na katowickiej Koszutce kino to przykład świetnego postmodernizmu, który jako jeden z pierwszych w Polsce posiadał wklęsły ekran panoramiczny! Dziś znajdziecie w nim dwie duże sale kinowe nawiązujące do tematyki kina science fiction o nazwach „Nostromo” oraz „Solaris”.

Zabrze – kino „Lichtspielhaus” Roma

Przed wami kolejne kino studyjne o przedwojennych korzeniach. Uroczyste otwarcie kina „Lichtspielhaus” nastąpiło w niedzielę 22 grudnia 1912 roku! W przerwach między filmami przygrywała orkiestra zabrzańskiej spółki akcyjnej „Donnersmarckhütte” pod dyrekcją kapelmistrza Wilhelma Müllera oraz wiersze recytował Alfred Otto Dietrich. Warto wspomnieć, że kino Roma to jedno z najstarszych górnośląskich kin do dzisiejszego dnia niezmiennie działających w tej samej sali kinowej! Jeszcze w 1945 roku dawny „Lichtspielhaus” uruchomiono jako pierwsze kino w polskim już Zabrzu. Nazywało się wtedy „Wolność”, później zmieniono nazwę na „Roma”. Dziś możecie wziąć udział w seansie filmowym, siedząc w niemal niezmienionej sali kinowej.

Racibórz na „Bałtyku”…

Historia raciborskiego kina „Bałtyk” rozpoczyna się już w 1924 roku w salach restauracyjnych kamienicy, noszącej nazwę „Lichtspiele Hindenburger Bierhalle”, wyświetlano (wtedy jeszcze nieme) filmy. Już w 1927 w miejscu sal restauracyjnych powstało kino „Gloria Palast” funkcjonując pod tą nazwą aż do czasów powojennych, gdy przemianowano ją na „Bałtyk”.

Studyjne kina to nie tylko rozrywka, ale także lokalna historia!