Sobota, 3 sierpnia 2024

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Stowarzyszenie ASK walczy z "mową nienawiści w Internecie"

04.06.2014 11:35 | 5 komentarzy | ż

Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że część użytkowników zapomina o kulturze słowa, podstawowych zasadach komunikowania się jak i o przestrzeganiu prawa.

Stowarzyszenie ASK walczy z "mową nienawiści w Internecie"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK rozpoczęło przeprowadzanie innowacyjnego projektu społecznego „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie” realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG, których operatorem w Polsce jest Fundacja im. Stefana Batorego. Projekt rozpoczął się z dniem 1 kwietnia 2014 r., a termin jego zakończenia datuje się na 30 czerwca 2015 r.

Celem projektu jest ograniczenie zjawiska występowania przejawów agresji słownej w sieci. Ma temu służyć podniesienie świadomości internautów na temat samego zjawiska, możliwości reagowania, sposobów przeciwdziałania oraz prawnych konsekwencji stosowania mowy nienawiści. Założenia te realizowane będą na terenie Subregionu Zachodniego województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem miast: Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Żory.

Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że część użytkowników zapomina o kulturze słowa, podstawowych zasadach komunikowania się jak i o przestrzeganiu prawa. Zarówno w pojedynczych szykanujących komentarzach, agresywnych artykułach, jak i na całych portalach odnaleźć można wypowiedzi podjudzające do aktów nienawiści.

Problem ten jest dostrzegany przez coraz szersze grono użytkowników internetu, jednocześnie coraz więcej osób chce temu przeciwdziałać. W sieci można natknąć się na wiele akcji i kampanii społecznych zarówno lokalnych jaki i ogólnopolskich, mających na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w internecie. Jako priorytetową kampanię możemy uznać Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku w lutym obchodzony był pod hasłem DZIEŃ BEZ NIENAWIŚCI. W całej Polsce wspieraniem działań zwalczających mowę nienawiści zajmuje się wiele osób, instytucji, stowarzyszeń, m.in. Fundacja im. Stefana Batorego, której program Obywatele dla Demokracji wspiera działania mające na celu zwalczanie ksenofobii, homofobii, rasizmu, antysemityzmu i wszelkich form dyskryminacji. Fundacja wspierała m.in. akcję Stowarzyszenia Projekt: Polska pt. HejtStop, której celem jest walka z każdą formą nienawiści pojawiającą się na murach polskich budynków.

Subregion Zachodni województwa śląskiego jest terenem specyficznym. Ze względu na swoją burzliwą historię i ruchy migracyjne, jest obszarem zróżnicowanym etnicznie i kulturowo, co prowadzi do wielu antagonizmów i podziałów między mieszkańcami. Przejawy mowy nienawiści w internecie stanowią potwierdzenie istniejących w tym regionie problemów społecznych.

Działania projektowe koncentrować będą się na dwóch obszarach: edukacyjnym i współpracy z mediami. W pierwszym przypadku odbywają się obecnie wykłady nt. „Pułapek Internetu” w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach wyższych, informujące o samym zjawisku. Do współpracy w projekcie przystąpiło już kilka szkół z regionu. Ponadto w przyszłym roku szkolnym odbędą się warsztaty dla wybranych klas uczestniczących w wykładach. W ramach warsztatów poszerzony zostanie zakres zagadnień, m.in. o prawa człowieka i różnorodność kulturową, ponieważ tematy te bywają kontrowersyjne i niejednokrotnie prowokowały do ostrych zachowań w sieci. Zwieńczeniem projektu stanie się opracowanie i przeprowadzenie wraz z młodzieżą szkolną kampanii społecznej zachęcającej do odpowiedzialności za słowa publikowane w Internecie. Kampania zostanie zrealizowana przy współpracy lokalnych mediów. Wraz z lokalnymi dziennikarzami zostanie dokonana diagnoza zakresu problemu na naszym terenie, jak również wspólne opracowanie procedur przeciwdziałania agresji słownej w Internecie.

Kluczowym narzędziem w walce z mową nienawiści będzie specjalnie utworzony w tym celu portal internetowy. Przy jego prowadzeniu współpracować będą lokalne media, jak również zatrudnieni w tym celu młodzi dziennikarze w wieku od 18 do 25 lat, których zadaniem będzie monitorowanie i następnie opisywanie na portalu przejawów mowy nienawiści pojawiające się m.in. na lokalnych portalach informacyjnych.


Osoby zainteresowane współpracą w charakterze dziennikarza prosimy o wysłanie CV i listu motywacyjnego na adres ask.niehejtuje@gmail.com do 20 czerwca 2014 do godz. 15.00 (w tytule: DZIENNIKARZ – zgłoszenie).

Chętnych zapraszamy do współpracy, a Czytelników do śledzenia naszych poczynań.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.stowarzyszenieask.pl oraz na FB.

Koordynatorem projektu jest Anna Jegerska – Michalska.

źródło: ASK