Czwartek, 5 września 2024

imieniny: Doroty, Wawrzyńca, Herkulesa

RSS

Wycinka drzew nad Odrą

13.09.2013 12:52 | 6 komentarzy | web

Setki drzew nad raciborską Odrą idzie pod topór w efekcie histerii przeciwpowodziowej RZGW

Wycinka drzew nad Odrą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W obliczu niepokojących doniesień związanych z planowanym przez RZGW (Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach) masowym wyrębem drzew wzdłuż linii brzegowej raciborskiej Odry, członkowie Raciborskiej Hałaburdy Kajakowej i Wioślarskiej JOOONYYY,  poczuwają się do obowiązku wyrażenia opinii w tej sprawie.

Po zapoznaniu się z dostępnymi dokumentami oraz dokonaniu przeglądu rzeki stwierdzamy, iż zaprojektowany przez RZGW wyrąb drzew nad Odrą w Raciborzu nie ma uzasadnienia. Argumenty RZGW zamieszczone we wniosku do Prezydenta Miasta Racibórz, mające uzasadnić akcję wycinkową są zbyt ogólne i częściowo sprzeczne oraz naginają fakty, co wykażemy w raporcie, który zamieszczamy poniżej.

Już w zeszłym roku drzewa przeznaczone do wycinki nad Odrą oznakowano kolejnymi numerami od 1 do 389. W projekcie RZGW widnieje ich sumaryczna ilość 612 sztuk.

Nadodrzański drzewostan nie okazywał się być tematem ani po wielkiej wodzie w 2010 r., ani też po powodzi stulecia w 1997r. Czy rok 2013 miałby być pechowy dla raciborskich drzew nad Odrą, tylko z czystego przesądu?

Ożywienie aktywności RZGW po dekadach marazmu co do raciborskiej Odry, wynika niewątpliwie z podpisania umowy na budowę zbiornika Racibórz Dolny. Nie tylko ta instytucja wprowadza od jakiegoś czasu do gry element histerii przeciwpowodziowej, gdyż zastraszona społeczność, łatwiej godzi się na radykalne rozwiązania. RZGW po dziesięcioleciach niegospodarowania na rzece, przyjmuje skrajnie przeciwną  postawę akcjonizmu rabunkowego. Planowany wyrąb setek drzew jest rozwiązaniem bardzo komfortowym dla tej instytucji, jednak gdyby do tego doszło, byłoby to niepowetowaną szkodą społeczną.

Niektórzy z nas pływają po Odrze już od ponad 30 lat i nadal zafascynowani jesteśmy urokami tej rzeki. Walory przyrodnicze i rekreacyjne „Meandrów Starorzecza Odry” w Raciborzu, porównywalne są ze środowiskiem „Granicznych Meandrów Odry” w Chałupkach, a objętych programem ochronnym Natura 2000.

Wyrażamy kategoryczny sprzeciw dla histerycznego akcjonizmu RZGW i projektu wyrębu drzew wzdłuż linii brzegowej Odry miejskiej w Raciborzu.

Stoimy na stanowisku nieingerencji w i tak już szczątkowy, nadbrzeżny biotop Odry miejskiej w Raciborzu i pozostawienie go w obecnym stanie naturalnym.

Poza nielicznymi, lokalnymi kajakarzami oraz wędkarzami, niewielu dotąd raciborzan zechciało zapoznać się ze środowiskiem przyrodniczym Odry miejskiej i jej potencjałem rekreacyjnym. Rozpowszechniona wśród mieszkańców naszego miasta negatywna opinia na temat rzeki wywodzi się ze stereotypowych i nieaktualnych wyobrażeń, które zupełnie nie mają  odniesienia do teraźniejszości. Niestety, zanim ktokolwiek będzie się mógł o tym przekonać, brzegom Odry miejskiej w Raciborzu zagraża realne widmo przyrodniczej redukcji i zrównania jej znaczeniowo z Kanałem Ulgi, pozbawionym walorów przyrodniczych i rekreacyjnych.

W okolicznościach odradzającej się świadomości raciborzan dla walorów przyrodniczych i rekreacyjnych Odry, postulujemy objęcie „Meandrów Starorzecza Odry” w Raciborzu ochroną.

Nie jesteśmy ekoaktywistami. Zarządzanie zasobami drzew traktujemy jako element gospodarki, która powinna być prowadzona racjonalnie, sensownie oraz z pożytkiem dla dobra społecznego. Jednak w przypadku wniosku RZGW dotyczącego wyrębu 400-600 drzew na 3 km odcinku starorzecza Odry miejskiej, nie dostrzegamy sensu i pożytku dla miasta i społeczeństwa.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym raportem i zdjęciami ilustrującymi to zagadnienie.

Raciborska Hałaburda Kajakowa i Wioślarska

JOOONYYY