Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

"Dobry jeżu a nasz Panie...". Urzędnicy z Rybnika parodiują katolicką pieśń. Twierdzą, że w słusznej sprawie

12.09.2024 10:13 | 11 komentarzy | żet

Czy ochrona może podchodzić pod obrazę religijną? Tak, jeśli za sprawę weźmie się Miasto Rybnik.

"Dobry jeżu a nasz Panie...". Urzędnicy z Rybnika parodiują katolicką pieśń. Twierdzą, że w słusznej sprawie
Kontrowersyjny mem udostępniony na stronie Miasta Rybnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urzędnicy z Rybnika chcieli zwrócić uwagę kierowców na jeże, które tysiącami giną pod kołami samochodów. Problem jest istotny, bo jeże to pożyteczne zwierzęta, których populacja systematycznie maleje*. Jednak trudno wyobrazić sobie gorszy środek do realizacji szczytnego celu niż ten, po który sięgnięto w rybnickim magistracie. Na oficjalnym profilu miasta opublikowano mem, przedstawiający jeża ze złożonymi łapkami. W tle jest droga ze znakiem "zwolnij jeże" oraz bazylika. Całość opatrzono napisem: "Dobry jeżu a nasz panie". Śmieszne? Pewnie dla niektórych tak, ale nie dla wszystkich.

Pieśń "Dobry Jezu a nasz Panie", którą sparodiowali urzędnicy, śpiewana jest na katolickich pogrzebach. Kto stracił bliską osobę, ten prawdopodobnie nigdy nie zapomni, jak odprowadzał ją na miejsce wiecznego spoczynku, wsłuchując się w te słowa.

Efekt został osiągnięty?

Wpis wywołał lawinę komentarzy. Pozytywnych jak te:

  • Świetny pomysł z tą grafiką, kreatywny i celny. Nigdy przenigdy nie pomyślałabym, że mogłoby to kogoś obrazić.... ważne jest, że efekt dla jeży został osiągnięty, jest o nich głośno. Chyba właśnie dlatego odeszłam od kościoła, kłuje mnie sztywniactwo i obłuda.
  • Wielce obrażeni chyba zapominają, że Pan Bóg stworzył także zwierzęta, które powinni szanować, bo prawo do życia dostaliśmy wszyscy na równi.

I negatywnych, jak te:

  • WSTYD! Starczy Wam odwagi przerabiać prześmiewczo Koran, za rok, czy dwa, czy uciekniecie do Mińska, czy Moskwy? Pożyjemy, zobaczymy! Żądamy reakcji UM.i USUNIĘCIA tekstu...I redaktora!
  • już lepiej zajęliby się ocieplaniem wizerunku nadgryzionego przez nutrie!!! a właściwie przez opieszałość władz Rybnika!!!

Co ciekawe, głos zabrali również rybniccy radni, zarówno ci z opozycji, jak i z koalicji rządzącej miastem:

  • Może zacytujcie Koran ? Albo Talmud? To podchodzi pod obrazę uczuć religijnych ! Zniekształcone słowa modlitwy podczas katolickiego pogrzebu porównujące jeża do Jezusa są wysoce nie na miejscu. Medium Urzędu Miasta, gdzie większość kolegów radnych i prezydium to katolicy. Żenada - Damian Twardawa, Lepszy Rybnik.
  • Należy uważać na jeże, które przechodzą ulicą. Jednak przykro mi czytać takie prześmiewcze teksty z tego, co dla mnie jest ważne - Joanna Brzóska, PiS.
  • Tekst żenujący i niesmaczny. Parodia modlitwy chrześcijańskiej na miejskim portalu jest niestosowna! Jak Wam nie wstyd?! ️To obraza uczuć religijnych - Andrzej Sączek, PiS.
  • Już sam tytuł budzi kontrowersje, a połączenie wizerunku jeża ze złożonymi łapkami na tle Bazyliki może zostać odebrane jako obraza uczuć religijnych. O tym świadczy część komentarzy. Apel o ochronę zwierząt jest ważny, ale warto to robić w sposób, który nie narusza wrażliwości innych. Wstyd, że tak kontrowersyjna publikacja pojawiła się na portalu Urzędu Miasta - Marek Florczyk, Wspólnie dla Rybnika.

Co na to wszystko urzędnicy z Rybnika?

- Użyta parafraza tekstu pieśni jest środkiem metaforycznym, stosowanym w różnego rodzaju przekazach, który ma na celu zwrócenie uwagi odbiorcy. Religia katolicka to religia za życiem, nie sądzę, by osoby wierzące miały coś przeciwko ochronie naszych braci mniejszych, jakimi są jeże (...) Parafraza, nie parodia. A problem, na który zwraca uwagę, jest całkiem poważny - to wyjaśnienia przesłane dziennikarzom z Rybnika.

Można się pomylić. Można czegoś nie dopilnować. Można zaśmiać się z żartu, który jest niestosowny. Można też zwyczajnie przeprosić, zamiast iść w zaparte. Szkoda, że urzędnicy odpowiedzialni za promocję miasta i kontakty z mediami wybrali to ostatnie.

Wojciech Żołneczko

* Przyczyn jest wiele, m.in.: zmniejszenie liczby terenów zielonych, przesadna dbałość o tereny zielone - częste koszenie trawy, przycinanie krzewów, usuwanie martwych liści i gałęzi, ograniczenie dostępności pożywienia poprzez stosowanie preparatów biobójczych, zagryzanie młodych i rannych osobników przez psy, budowa nowych dróg.

Ludzie:

Andrzej Sączek

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.